ODS vyšle do boje o Hrad místopředsedu Senátu Sobotku

Martina Machová Martina Machová
28. 6. 2012 9:00
Protikandidáta Tošenovského porazil ve stranických primárkách o 1339 hlasů
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Občanští demokraté vyšlou do prezidentské volby místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku. V primárních volbách, které probíhaly posledních devět týdnů mezi členy ODS po celé republice, porazil svého jediného konkurenta, europoslance Evžena Tošenovského.

Sobotka získal celkově 3771 hlasů, což činí 61 procent všech hlasů, Tošenovský pak 2432 hlasů.

Novinářům to řekl před odletem do Bruselu předseda ODS a premiér Petr Nečas. Oficiálně bude Sobotka zařazen do přímé volby na návrh poslanců a senátorů ODS. 

"Máme nesmírně kvalitního a slušného kandidáta, který je čitelný a nepopulistický," komentoval výběr muže ODS pro Hrad. Na jeho dosud nízkou pozici v rámci volebních průzkumů pak uvedl, že je teprve osm měsíců do samotné volby, a tudíž současné preference nejsou zas tak důležité.

Nečas se zároveň dotkl relativně nízké účasti členů ODS na volbě prezidentského kandidáta. Svůj hlas jednomu z kandidátů odevzdala zhruba čtvrtina straníků. "Musíme to teprve vyhodnotit. Členové ODS jsou aktivní lidé, co mají stále něco na práci. Volební místnosti by tak měly příště být otevřené déle," vysvětloval. 

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy