Nový šéf lidovců: Že jsme mimo? Lidé nám musí věřit

Jan Němec Jan Němec
21. 11. 2010 7:17
Pavel Bělobrádek poskytl krátce po zvolení předsedou KDU-ČSL rozhovor Aktuálně.cz
Gratulace po zvolení
Gratulace po zvolení | Foto: Jan Langer

Žďár nad Sázavou - Lidovci prošli při víkendovém mimořádném sjezdu totální proměnou. Aspoň, co se týče vedení strany.

Přesvědčivé vítězství, s drtivou převahou a s podporou mladých delegátů lidoveckého sjezdu, zažil už v sobotu nový předseda KDU-ČSL, třiatřicetiletý Pavel Bělobrádek. Porazil úřadující šéfku strany Michaelu Šojdrovou.

Prvním místopředsedou se pak stal nedávno zvolený senátor z Orlickoústecka Petr Šilar. Nejznámější a jediný z končícího vedení, který bude pokračovat ve funkci řadového místopředsedy, je nenápadný exministr Pavel Svoboda.

Novinkou jsou dvě ženy v předsednictvu, staly se jimi Bělobrádkovi věkem blízké Klára Liptáková z jihu Moravy a Helena Šustrová z Vysočiny.

Lidovce chce Bělobrádek vést jako stranu pravého středu se sociálním akcentem. Po svém zvolení poskytl Aktuálně.cz krátký rozhovor.

A.cz: Na stole byla ona analytická zpráva s důvody volebního neúspěchu. Souhlasíte s jejími závěry?

Myslím, že nezabrala celou šíři problému. Je podnětná, ale myslím, že není vyčerpávající.

A.cz: Kde je tedy ten hlavní problém podle vás?

Abychom uměli říci slovy, kterým rozumí běžný člověk, abychom nemluvili jakousi „církevštinou" pro nějakého křesťanského voliče, ale obecnou češtinou, které rozumí každý - a odpovídali na jeho denní potřeby. Tomu je potřeba se otevřít.

A.cz: Straně ubývají členové, ubývají voliči - ukázaly to i komunální volby. Máte nějaký recept, co s tím?

Já myslím, že to bylo způsobeno i tím, že jsme postavili méně kandidátek v komunálních volbách. Tam, kde jsme je postavili a byli ochotni tam pustit nové lidi - neříkám mladé, ale nové, tam jsme poměrně často překvapivě uspěli.  A to je také vzkaz pro nás: nebát se s novými lidmi.

A.cz: Ale co to ostatní - úbytek členů, dluhy?

Měli bychom se z masové strany stát stranou volebního typu. To znamená orientovat se skutečně na voliče. Nabídnout mu něco víc, než jsme nabízeli v současnosti - tedy jakousi identifikaci s nějakým myšlenkovým světem, ale nabídnout mu konkrétní řešení v praktickém životě.

A.cz: A myslíte, že budete schopni oslovit širší voličskou základnu? Některá vaše témata jsou poměrně hodně konzervativní...

Tak my jsme konzervativní stranou. A já bych byl rád, aby nás křesťané volili proto, že jsme křesťany, a i nekřesťané proto, že jsme křesťany. Protože můžou si myslet o některých našich názorech, že jsou předpotopní, že jsou mimo realitu. To si o nás myslet mohou, ale musejí nám je věřit. A musejí nám věřit i ty ostatní názory. Že lhát, krást a podvádět nebudeme.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy