Nečas ve Vídni narazil s jádrem. Rakousko přitvrdí

Tereza Šídlová
22. 3. 2011 17:20
Premiérova návštěva se odehrává v době zvýšených jaderných pochybností kvůli Fukušimě
Premiéra Nečase vítaly ve Vídni transparenty proti elektrárně Temelín
Premiéra Nečase vítaly ve Vídni transparenty proti elektrárně Temelín | Foto: Tereza Šídlová

Vídeň (Od naší zpravodajky) - Premiér Petr Nečas prošel při prosazování jaderné energie diplomatickým "zátěžovým testem". S nadsázkou řečeno: podobným těm, které Evropská unie chystá na atomové elektrárny.

Do Rakouska, země tradičních a hlasitých odpůrců jádra, přijel s výzvou: Respektujme své odlišné názory.

Z kancléřství se ale ozvalo, že po havárii v japonské Fukušimě v této otázce Rakušané přitvrdí - i vůči Česku.

Faymann řekl ne

Po setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem si i zkušený diplomatický doprovod premiéra ztěžka oddechl - rozhodně ale ne úlevou.

Rakouský kancléř Werner Faymann.
Rakouský kancléř Werner Faymann. | Foto: Reuters

"Jaderná energie není dlouhodobě udržitelným měřítkem, jak nás přesvědčují obrázky z Japonska každý den. Rizika jsou opravdu veliká a nesmíme věřit, o čem se nás snaží přesvědčit atomová lobby. Atomová energie není a nemůže být bezpečná, pro nás a životy našich dětí," řekl na domácí půdě kancléř Faymann.

Dále podotknul, že využívání jaderná energie se má opustit co nejdříve.

Stop Temelín

Nečas chtěl Vídeň přesvědčit prohlášením, že "pro českou vládu nepřipadá ani na jednu jedinou sekundu vůbec v úvahu, že by provozem jaderných elektráren byli ohroženi občané České republiky". Několikrát ho na rakouské půdě zopakoval.

"Jsme přesvědčeni, že tato teze je největší zárukou pro naše sousedy," dodal český premiér ve Vídni, která v úterý potvrdila svou pověst protijaderné metropole Evropy.

Stop Temelín znělo jasně.
Stop Temelín znělo jasně. | Foto: Tereza Šídlová

Už na příjezdu Nečase nepřímo vítaly transparenty "Stop Temelínu", které před rakouským parlamentem vyvěsilo několik desítek protijaderných demonstrantů.

Protest nebyl zamířen na Nečase, v den jeho návštěvy totiž rakouský parlament jednal o jaderné energii v souvislosti se situací v Japonsku.

"V případě Japonska se nedá říci, že by šlo o zastaralou technologii, jak prohlašovala atomová lobby po Černobylu. My také nemůžeme vycházet z toho, že by kdy měla japonská vláda v úmyslu ohrožovat své obyvatele," odpálil Nečasův argument Faymann.

Nesouhlas to na pohled

Mezi oba státníky jiskřily emotivní výrazy - doprovázená na každé ze zainteresovaných stran nesouhlasnými grimasami.

Premiér zdůraznil, že události v Japonsku je nedříve potřeba pečlivě analyzovat. "Doporučujeme mít rovnovážný přístup mezi tlakem atomové lobby, o které mluvil pan kancléř, a antinukleární hysterií, která je na straně druhé," řekl Nečas.

Podle něj se Evropská unie bez jaderné energie v dlouhobém měřítku neobejde.

Rakouský kancléř si podle zpráv z doprovdu premiéra společnou tiskovou konferenci vyžádal na poslední chvíli.

Chtěl pravděpodobně říct především následující: "Myslím, že právě na základě těchto událostí v Japonsku, má Rakousko větší šance prosazovat své názory a bude je prosazovat spolu s evropskými iniciativami, nevládními organizacemi a vládami dalších států."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy