reklama
 
 

Melčák ze sněmovny neodejde. Kvůli radaru i Lisabonu

12. 12. 2008 12:34
Vládu podpořím v rozumných věcech, říká bývalý sociální demokrat

Praha - Miloš Melčák, další z bývalých sociálních demokratů podporujících kabinet Mirka Topolánka, sněmovní lavice nehodlá opustit.

Po čtvrteční rezignaci Michala Pohanky má jeho hlas koalice v klíčových hlasováních stále jistý. "V rozumných věcech," upozorňuje.

Nedokončil jsem práci

"Mandát nesložím, nedokončil jsem práci. Vidím před sebou ještě mnoho příležitostí, co chci ve sněmovně udělat," řekl Aktuálně.cz Melčák.

Pohanka oznámil, že chce umožnit dohodu ODS a ČSSD k evropskému předsednictví. S odchodem čekal na schválení rozpočtu a výsledek kongresu ODS. Vrací se ke své praxi lékaře do brněnské fakultní nemocnice.

Melčák jeho odchod nechce komentovat. Věděl o něm však dopředu. "Týden dopředu jsem věděl, že o tom uvažuje. Je to ale jeho suverénní rozhodnutí a já ho ctím," řekl.

Podle něj vládu odchod Pohanky neohrozí. Na dotaz, zda se neobává, že by jeho hlas mohl scházet, říká: "Myslím, že nebude při hlasování chybět."

Zůstanu sám za sebe

Melčák ale ani nyní nevstoupí do žádného ze sněmovních klubů, zůstane tzv. nezařazeným poslancem. A nebude ani s žádným dalším poslancem konzultovat svoje rozhodnutí. Tak, jak to dělal s Michalem Pohankou.

"Budu to mít nyní trochu složitější. Ve zdravotních zákonech jsem se mohl spolehnout na kolegu, teď se budu muset rozšířit okruh svých zájmů," řekl a dodal: "Zůstanu sám za sebe."

Příští týden ale program schůze, kterou vyvolali sociální demokraté ke zrušení zdravotních poplatků, nepodpoří. "To je Paroubkovsko-Rathovská snaha o rychlé řešení," je přesvědčen. "O poplatcích by se ještě mělo jednat ve výborech," říká zákonodárce, který podpořil zrušení poplatků pro novorozence.

Vláda má jistý jeho hlas, ovšem ne u všech zákonů. Podle vlastních slov ji bude podporovat v klíčových hlasováních, která ji čekají. "Rozpočet, radar, Lisabonská smlouva. Tak, aby koalice dovládla do voleb," upřesňuje.

O předčasných volbách, které by rádi sociální demokraté vyvolaly v červnu, neuvažuje. "To je zbožné přání několika lidí. Je k tomu potřeba 120 hlasů, a to tady není," komentuje.

autor: Martina Macková | 12. 12. 2008 12:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama