Melčák ze sněmovny neodejde. Kvůli radaru i Lisabonu

Martina Macková
12. 12. 2008 12:34
Vládu podpořím v rozumných věcech, říká bývalý sociální demokrat
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Miloš Melčák, další z bývalých sociálních demokratů podporujících kabinet Mirka Topolánka, sněmovní lavice nehodlá opustit.

Po čtvrteční rezignaci Michala Pohanky má jeho hlas koalice v klíčových hlasováních stále jistý. "V rozumných věcech," upozorňuje.

Nedokončil jsem práci

"Mandát nesložím, nedokončil jsem práci. Vidím před sebou ještě mnoho příležitostí, co chci ve sněmovně udělat," řekl Aktuálně.cz Melčák.

Pohanka oznámil, že chce umožnit dohodu ODS a ČSSD k evropskému předsednictví. S odchodem čekal na schválení rozpočtu a výsledek kongresu ODS. Vrací se ke své praxi lékaře do brněnské fakultní nemocnice.

Melčák jeho odchod nechce komentovat. Věděl o něm však dopředu. "Týden dopředu jsem věděl, že o tom uvažuje. Je to ale jeho suverénní rozhodnutí a já ho ctím," řekl.

Podle něj vládu odchod Pohanky neohrozí. Na dotaz, zda se neobává, že by jeho hlas mohl scházet, říká: "Myslím, že nebude při hlasování chybět."

Poslanci Melčák a Pohanka v parlamentu
Poslanci Melčák a Pohanka v parlamentu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zůstanu sám za sebe

Melčák ale ani nyní nevstoupí do žádného ze sněmovních klubů, zůstane tzv. nezařazeným poslancem. A nebude ani s žádným dalším poslancem konzultovat svoje rozhodnutí. Tak, jak to dělal s Michalem Pohankou.

"Budu to mít nyní trochu složitější. Ve zdravotních zákonech jsem se mohl spolehnout na kolegu, teď se budu muset rozšířit okruh svých zájmů," řekl a dodal: "Zůstanu sám za sebe."

Příští týden ale program schůze, kterou vyvolali sociální demokraté ke zrušení zdravotních poplatků, nepodpoří. "To je Paroubkovsko-Rathovská snaha o rychlé řešení," je přesvědčen. "O poplatcích by se ještě mělo jednat ve výborech," říká zákonodárce, který podpořil zrušení poplatků pro novorozence.

Vláda má jistý jeho hlas, ovšem ne u všech zákonů. Podle vlastních slov ji bude podporovat v klíčových hlasováních, která ji čekají. "Rozpočet, radar, Lisabonská smlouva. Tak, aby koalice dovládla do voleb," upřesňuje.

O předčasných volbách, které by rádi sociální demokraté vyvolaly v červnu, neuvažuje. "To je zbožné přání několika lidí. Je k tomu potřeba 120 hlasů, a to tady není," komentuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy