Melčák ze sněmovny neodejde. Kvůli radaru i Lisabonu

Martina Macková
12. 12. 2008 12:34
Vládu podpořím v rozumných věcech, říká bývalý sociální demokrat
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Miloš Melčák, další z bývalých sociálních demokratů podporujících kabinet Mirka Topolánka, sněmovní lavice nehodlá opustit.

Po čtvrteční rezignaci Michala Pohanky má jeho hlas koalice v klíčových hlasováních stále jistý. "V rozumných věcech," upozorňuje.

Nedokončil jsem práci

"Mandát nesložím, nedokončil jsem práci. Vidím před sebou ještě mnoho příležitostí, co chci ve sněmovně udělat," řekl Aktuálně.cz Melčák.

Pohanka oznámil, že chce umožnit dohodu ODS a ČSSD k evropskému předsednictví. S odchodem čekal na schválení rozpočtu a výsledek kongresu ODS. Vrací se ke své praxi lékaře do brněnské fakultní nemocnice.

Melčák jeho odchod nechce komentovat. Věděl o něm však dopředu. "Týden dopředu jsem věděl, že o tom uvažuje. Je to ale jeho suverénní rozhodnutí a já ho ctím," řekl.

Podle něj vládu odchod Pohanky neohrozí. Na dotaz, zda se neobává, že by jeho hlas mohl scházet, říká: "Myslím, že nebude při hlasování chybět."

Poslanci Melčák a Pohanka v parlamentu
Poslanci Melčák a Pohanka v parlamentu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zůstanu sám za sebe

Melčák ale ani nyní nevstoupí do žádného ze sněmovních klubů, zůstane tzv. nezařazeným poslancem. A nebude ani s žádným dalším poslancem konzultovat svoje rozhodnutí. Tak, jak to dělal s Michalem Pohankou.

"Budu to mít nyní trochu složitější. Ve zdravotních zákonech jsem se mohl spolehnout na kolegu, teď se budu muset rozšířit okruh svých zájmů," řekl a dodal: "Zůstanu sám za sebe."

Příští týden ale program schůze, kterou vyvolali sociální demokraté ke zrušení zdravotních poplatků, nepodpoří. "To je Paroubkovsko-Rathovská snaha o rychlé řešení," je přesvědčen. "O poplatcích by se ještě mělo jednat ve výborech," říká zákonodárce, který podpořil zrušení poplatků pro novorozence.

Vláda má jistý jeho hlas, ovšem ne u všech zákonů. Podle vlastních slov ji bude podporovat v klíčových hlasováních, která ji čekají. "Rozpočet, radar, Lisabonská smlouva. Tak, aby koalice dovládla do voleb," upřesňuje.

O předčasných volbách, které by rádi sociální demokraté vyvolaly v červnu, neuvažuje. "To je zbožné přání několika lidí. Je k tomu potřeba 120 hlasů, a to tady není," komentuje.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy