Máme být v Evropské unii? O to ve volbách běží

Petr Holub
4. 6. 2009 11:35
Nejpřehledněji se volební programy českých politických stran do evropských voleb dělí podle Lisabonské smlouvy
Modrá je dobrá. I pro Evropu?
Modrá je dobrá. I pro Evropu? | Foto: Jan Langer

Praha - Postoj k evropské integraci, k Lisabonské smlouvě nejpřehledněji dělí programy českých politických stran do evropských voleb. 

Antievropské strany Libertas.cz, Suverenita, Strana svobodných občanů i Nezávislí ještě chtějí zabránit jejímu přijetí, ODS, Věci veřejné, Demokratická strana zelených a KSČM se spokojují s její kritikou.

Radikálnější strany téma rozvíjejí stížnostmi na diskriminaci Čechů v Unii (Suverenita, Nezávislí, Věci veřejné, KSČM), odsuzují nadměrnou byrokracii a zbytečné výdaje Evropského parlamentu (Libertas.cz, Nezávislí, Věci veřejné), anebo hájí českou demokracii proti bruselskému diktátu (Libertas.cz, Suverenita, Strana svobodných občanů).

Víc než protest nabízejí ODS a KSČM, které některé výhody Unie uznávají, vymezují se však proti konkrétním rizikům.

Občanští demokraté připouštějí jednotný trh a bezpečnostní politiku, chtějí ovšem zabránit společným daním a evropské strategii boje se světovou krizí. Komunisté žádají evropskou minimální mzdu, vadí jim však zahraniční mise evropských, a tedy i českých vojáků.

Nové pravomoci Bruselu

Příznivci Lisabonské smlouvy zároveň doporučují přijetí eura - to se týká ČSSD, KDU-ČSL, SNK-ED, EDS i starostů.

Sociální demokraté i ostatní zmíněné strany chtějí využít pomoci EU v boji s krizí a zabezpečit evropský dohled nad bankami a finančním trhem. Lidovci a proevropské strany jdou ještě dál a doporučují, aby Evropa bránila dovozu nekvalitního čínského zboží.

EDS žádá silnější kontrolu Bruselu nad národními financemi a chce, aby měli evropští úředníci právo pokutovat země, které se příliš zadluží. Starostové si přejí evropský dohled nad hospodařením vlády i krajů. SNK-ED plánuje v Praze Evropskou univerzitu.

Radikálně levicový přístup v tomto směru volí KSČM a Demokratická strana zelených, které chtějí s pomocí Evropské unie zdanit krátkodobé investice na akciových a měnových trzích. Komunisté by dokonce chtěli zamezit stěhování firem v době krize.

Zelená světu

Ekologické strany nejsou pro euro, Strana zelených a Hnutí zelených však hledají další evropskou integraci jinde.

Bursíkově Straně zelených jde spíše o prosazení konkrétní politiky. EU by podle ní měla rozšířit systém chráněných přírodních území Natura 2000 na celý svět, zakázat klecové chovy domácích zvířat a jejich převážení na příliš vzdálená jatka. Proti krizi by měly pomoci miliardové investice do úspor energie.

Beránkovi zelení přeložili program evropské centrály a usilují spolu s ní o evropské dopravní daně, zákaz geneticky modifikovaných potravin či zmenšení rybářských flotil. Nasazení vojáků mimo Unii musí schválit Evropský parlament.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy