Lídr ANO: Pokud byl Babiš agentem StB, odešel bych

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 11. 2013 7:50
V hnutí ANO Andreje Babiše pokračuje debata o lustračních osvědčeních.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V hnutí ANO se začíná stále více skloňovat otázka lustračního osvědčení. Ačkoli předseda Andrej Babiš ho nemá a možná kvůli němu nakonec nebude ve vládě, poslanci hnutí dostali minulý týden e-mailem doporučení od tajemníka klubu, aby od svých asistentů lustrační osvědčení žádali, napsal deník MF Dnes.

Potenciální koaliční partner KDU-ČSL, ale i prezident Miloš Zeman totiž požadují lustrační osvědčení od budoucích ministrů.

A mnozí poslanci ANO soudí, že by mělo hnutí respektovat ústavní zvyklosti i v tomto bodu. Lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji a bývalý šéf českého Microsoftu Ivan Pilný jde ještě dál.

"Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane," řekl MF Dnes Pilný, jemuž se nezamlouvá počet bývalých komunistů ve straně.

Předseda Andrej Babiš má nicméně ve svém hnutí stále vysokou podporu a mnoho straníků si jeho neúčast ve vládě neumí představit.

"Povinnost předložit lustrační osvědčení u ministrů není nikde právně ukotvena, ale požadavkům pana prezidenta může těžko někdo bránit," říká třeba poslanec Pavel Plzák.

Podle dalších poslanců ANO je lustrační zákon přežitek. "Domnívám se, že dnes už jde pouze o účelový nástroj k ovlivňování a manipulaci s veřejným míněním, který se již objektivně přežil a ztratil svůj, ve své době jistě oprávněný, význam," doplňuje Bohuslav Chalupa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy