Lidovci slibují nižší daně i školné

Redakce DOM, čtk
4. 2. 2006 10:00
Praha - Lidovci chtějí prosadit radikální snížení daní, zároveň však i platby za lékaře či recepty a školné na vysokých školách.
Foto: Aktuálně.cz

S odvoláním na volební program strany, který tento týden schválil celostátní výbor lidovců, o tom informuje Mf Dnes.

KDU-ČSL podle deníku připouští, že by lidé měli platit poplatky za návštěvu u lékaře, za recept a za lůžko v nemocnici, a to 50 až 100 korun na osobu a den. "Mělo by to zabránit nadbytečnému využívání péče," uvedl poslanec Josef Janeček.

Školné na vysokých školách mají doprovázet půjčky a stipendia, k placení nákladů na vzdělání lidovci plánují využít i stavební spoření.

Již na prvním stupni škol se má vyučovat výpočetní technika. Strana také slibuje, že všem rodinám bude dostupný vysokorychlostní internet, a zvažuje i možnost elektronického hlasování ve volbách.

Výraznou částí lidoveckého volebního programu je prorodinná politika. KDU-ČSL slibuje, že bude i daňově podporovat služby péče o děti - rozvoj mateřských center či systému au-pair. Zavedeny mají být "rodinné pasy", které zajistí rodinám slevy při cestování, návštěvě kulturních či sportovních akcí i nákupech.

Strana tvrdí, že by mělo vzniknout nové ministerstvo pro rodinu.

Mít děti se má podle lidovců vyplatit i díky nižším odvodům na sociální pojištění. Místo současných 28 procent by stát od lidí dostával na výplatu penzí 20 procent (minus jedno procento za dítě), zbylých osm by lidé měli využít na povinné penzijní připojištění.

Pro recidivisty lidovci opět navrhují doživotí za třetí trestný čin, postup známý pod heslem "třikrát a dost". Lidé odsouzení za ekonomickou kriminalitu by měli povinně přiznávat majetek. Když neprokážou, kde na něj vzali, bude jim zabaven.

Výrazně se mají snížit přímé daně, a to všem skupinám lidí. Například nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob má klesnout z 32 procent na 25 procent. Firmám chtějí lidovci snížit daně do roku 2010 ze současných 24 na 19 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy