Letos mají být promlčeny první excesy z privatizace

ČTK ČTK
18. 10. 2012 16:07
Komunisté proto navrhují nepromlčitelnost těchto trestných činů
Vláda rozhodne ve středu, ilustrační foto.
Vláda rozhodne ve středu, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců KSČM, aby trestné činy související s privatizací z 90. let byly nepromlčitelné.

Vyplývá to z návrhu usnesení na webových stránkách vlády. Komunisté tvrdí, že proces odstátnění majetku provázela řada excesů, přičemž neexistoval dostatečný právní rámec.

Do současnosti nebyly podle poslanců KSČM vyřešeny případy obcházení zákona o malé privatizaci, využívaní nelegálních peněz nebo neplacení bankovních úvěrů, které sloužily k zaplacení privatizovaných podniků.

U prvních případů bude končit promlčecí lhůta letos, uvedli v důvodové zprávě.

Podle vlády je ale navrhovaná změna v rozporu s ústavní zásadou zákazu retroaktivity. Návrh by navíc porušil princip právní jistoty, protože užívá novou, podle vládních úředníků vágní formulaci "trestné činy spáchané v souvislosti s privatizací".

Okruh dotčených trestných činů by tak prý byl značně neurčitý.

Ve stanovisku také stojí, že vláda sice má zájem na vyšetření a spravedlivém potrestání trestných činů týkajících se privatizace, tyto skutky však prý nejsou natolik závažné, aby to odůvodňovalo jejich zařazení mezi nepromlčitelné trestné činy.

Také podle poslance ze sněmovního ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové) není možné řešit selhání státu nepromlčitelností skutků v majetkové oblasti.

"Přípustnost nepromlčitelnosti je ústavně přijatelná jen u válečných zločinů a trestné činnosti genocidia," řekl již dříve.

Pokud vláda návrh poslanců KSČM odmítne, nebude to ještě znamenat jeho konec. Poslední slovo mají vždy poslanci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy