Komise: Čunkův státní zástupce není ovlivněn StB

Martina Macková
22. 8. 2007 14:15
Obstova rodina podala trestní oznámení na senátora Štětinu

Praha - Poslanci z komise pro kontrolu BIS se shodli, že nenašli důkazy o propojení státního zástupce Radima Obsta s bývalými příslušníky StB.

Politici se případu bývalého žalobce v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka věnovali na podnět senátora Jaromíra Štětiny, který poukázal na spojení Obstovy rodiny s StB za minulého režimu.

Senátor tvrdí, že Obst neměl kvůli těmto kontaktům získat bezpečnostní prověrku ani dozorovat takovou kauzu. "Myslím, že BIS neposkytla komisi všechny svazky," komentoval pro Aktuálně.cz verdikt komise senátor Štětina, kterého závěr překvapil.

Komise není NBÚ

Foto: Aktuálně.cz

Politici v případu vyslechli senátora Štětinu, bývalého důstojníka BIS a antikomunistu Vladimíra Hučína i jeho nadřízeného z doby, kdy sledoval propojení StB s některými strukturami. Prostudovali si také svazky BIS, které se měly týkat sledování kontaktů špiček komunistické tajné služby a rodiny Obstů.

"Komise nenahrazuje práci Národního bezpečnostního úřadu a rozhodovat o tom, zda byla prověrka udělena oprávněně, nebo ne. Nenalezli jsme ale žádné důkazy, které by svědčily o tom, že by prověrku získal neoprávněně a že by byl zástupce Obst ovlivněn ze strany bývalých příslušníků StB," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovní komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Pro tento závěr hlasovalo šest ze sedmi členů komise.

Byl tam kontakt? Je to tajné

Na dotaz Aktuálně.cz, zda v materiálech tajné služby skutečně nejsou vůbec žádné informace o kontaktech rodiny či samotného Obsta s StB, Tejc uvedl: "Nechtěl bych uvádět přesné informace, jsou to tajné materiály. Není tam informace o tom, že by se rodina nebo Obst scházel s StB."

Už na jaře pražská státní zástupkyně uvedla, že Obstova prověrka je v pořádku, proti tomu se ale ohradil senátor Štětina. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká poté příslíbila, že si osobně vyžádá materiály a případ prostuduje.

Obst kontakty s StB popírá a jeho rodina podala na senátora trestní oznámení.

"O oznámení oficiálně nic nevím. ale pokud jej policie nakonec neodloží, nechám se zbavit imunity a vyžádám si svazky BIS k soudu. Ať je prozkoumá soud ještě jednou," dodal Jaromír Štětina.

Podle něj závěr komise jen vypovídá o tom, že se BIS vymyká parlamentní kontrole. "Je to komise na baterky. Bez znalosti ani nemohli ve spisech zjistit, o co jde. Jsou to rozsáhlé materiály, určitě je neviděli celé a s komentářem," dodal.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy