reklama
 
 

Komise: Čunkův státní zástupce není ovlivněn StB

22. 8. 2007 14:15
Obstova rodina podala trestní oznámení na senátora Štětinu

Praha - Poslanci z komise pro kontrolu BIS se shodli, že nenašli důkazy o propojení státního zástupce Radima Obsta s bývalými příslušníky StB.

Politici se případu bývalého žalobce v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka věnovali na podnět senátora Jaromíra Štětiny, který poukázal na spojení Obstovy rodiny s StB za minulého režimu.

Senátor tvrdí, že Obst neměl kvůli těmto kontaktům získat bezpečnostní prověrku ani dozorovat takovou kauzu. "Myslím, že BIS neposkytla komisi všechny svazky," komentoval pro Aktuálně.cz verdikt komise senátor Štětina, kterého závěr překvapil.

Komise není NBÚ

Politici v případu vyslechli senátora Štětinu, bývalého důstojníka BIS a antikomunistu Vladimíra Hučína i jeho nadřízeného z doby, kdy sledoval propojení StB s některými strukturami. Prostudovali si také svazky BIS, které se měly týkat sledování kontaktů špiček komunistické tajné služby a rodiny Obstů.

"Komise nenahrazuje práci Národního bezpečnostního úřadu a rozhodovat o tom, zda byla prověrka udělena oprávněně, nebo ne. Nenalezli jsme ale žádné důkazy, které by svědčily o tom, že by prověrku získal neoprávněně a že by byl zástupce Obst ovlivněn ze strany bývalých příslušníků StB," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovní komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Pro tento závěr hlasovalo šest ze sedmi členů komise.

Byl tam kontakt? Je to tajné

Na dotaz Aktuálně.cz, zda v materiálech tajné služby skutečně nejsou vůbec žádné informace o kontaktech rodiny či samotného Obsta s StB, Tejc uvedl: "Nechtěl bych uvádět přesné informace, jsou to tajné materiály. Není tam informace o tom, že by se rodina nebo Obst scházel s StB."

Už na jaře pražská státní zástupkyně uvedla, že Obstova prověrka je v pořádku, proti tomu se ale ohradil senátor Štětina. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká poté příslíbila, že si osobně vyžádá materiály a případ prostuduje.

Obst kontakty s StB popírá a jeho rodina podala na senátora trestní oznámení.

"O oznámení oficiálně nic nevím. ale pokud jej policie nakonec neodloží, nechám se zbavit imunity a vyžádám si svazky BIS k soudu. Ať je prozkoumá soud ještě jednou," dodal Jaromír Štětina.

Podle něj závěr komise jen vypovídá o tom, že se BIS vymyká parlamentní kontrole. "Je to komise na baterky. Bez znalosti ani nemohli ve spisech zjistit, o co jde. Jsou to rozsáhlé materiály, určitě je neviděli celé a s komentářem," dodal.

autor: Martina Macková | 22. 8. 2007 14:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama