Koalice před klíčovou schůzkou: Máme vůli pokračovat

Kateřina Eliášová
18. 4. 2011 15:40
Rýsují se kompromisy, Radek John by mohl být vicepremiérem pro boj s korupcí
Do hádek mezi koaličními stranami se vložil prezident Václav Klaus.
Do hádek mezi koaličními stranami se vložil prezident Václav Klaus. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční vyjednavači se vpředvečer klíčové schůzky o osudu kabinetu shodují pouze v jedné věci. Rozhodnutí, jak dál, by mělo padnout v pondělí v noci.

Před jednáním výkonné rady ODS to řeklo hned několik jejích členů, stejný názor mají i politici Věcí veřejných a TOP 09.

"Jak dnešní jednání bude probíhat, netuším. Asi v lehce dusné atmosféře, jako vždy. Měli bychom už ale dospět k nějakému rozhodnutí," uvedla v online rozhovoru pro Hospodářské noviny předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake.

"Prodlužování této agónie je nedůstojné. My v tomto sporu hrajeme spíše roli sekundanta, snažili jsme se, abychom se dohodli už ve středu minulý týden. Bohužel se to nepodařilo," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Klíčem k dohodě je vnitro

Z vyjádření politiků, které Aktuálně.cz oslovilo, vyplývá, že dohoda je možná pouze za předpokladu, že se vyjednavači shodnou na tom, kdo obsadí křeslo ministra vnitra.

"Věci veřejné jsou za určitého předpokladu ochotny tento resort pustit, Radek John by mohl být vicepremiérem pro boj s korupcí, ovšem s jasně danými kompetencemi," připustil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Spor se vede o to, kdo by měl kandidáta navrhnout. Premiér Petr Nečas přišel s nabídkou, že to bude on, kdo jej vybere, a prezidentovi jej navrhne pouze v případě, že se na tom shodnou všechny tři strany.

Pokud se na této věci večer koalice shodne, je cesta k dohodě otevřená, myslí si Jankovský.

VV pryč z vlády? Raději ne

Věci veřejné už v týdnu daly najevo, že by trojkoalici opustily a podporovaly její reformy ad hoc. "Nemyslím si, že tato varianta je vhodná. Snažím se poslancům klubu tuto variantu vymluvit a mám pocit, že v tomto směru došlo v klubu ke zklidnění," uvedl ministr Jankovský.

Sám nemá poslanecký mandát, ale uvnitř strany podle zjištění Aktuálně.cz působí jako vyjednavač mezi vzbouřenými poslanci a těmi, kteří stojí za faktickým šéfem strany Vítem Bártou.

Vůli dohodnout se na pokračování trojkoaličního projektu má i ODS. Řekla to už po pátečním jednání grémia  a uvedli to i členové rady před jednáním.

"Naše poslání je dělat všechno proto, aby pokračovala vláda, která bude dělat reformy," myslí si místopředseda pražské ODS a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"Varianta s Věcmi veřejnými bez toho, že by zmizeli lidi navázání na ABL, není společensky přijatelná," upozorňuje však šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 37 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy