Špičky ODS neohlášeně jednaly o osudu vlády

Od předčasných voleb po velkou koalici, to říká ODS v posledních hodinách
Místopředseda ODS Pavel Blažek přichází do Kramářovy vily.
Místopředseda ODS Pavel Blažek přichází do Kramářovy vily. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejužší vedení ODS mimořádně jednalo za zavřenými dveřmi v Kramářově vile o osudu vládního kabinetu.

Kromě grémia strany dorazili i další významní představitelé strany, hlásí reportérka Aktuálně.cz

Po skončení jednání premiér Petr Nečas prohlásil, že grémium Občanské demokratické strany schválilo "naprosto jednoznačně dosavadní postup vyjednavačů".

"Jednoznačný závěr jednání je, že grémium podporuje institucionální řešení stávající politické krize, to znamená pokračování jednání tří koaličních stran, ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, s cílem dosáhnout dodatku koaliční smlouvy," uvedl premiér.

Nečas dále uvedl, že politické grémium se zabývalo také jednotlivými variantami řešení současné koaliční krize, kolik variant však občanští demokraté mají a jaké řešení přináší, předseda vlády uvést nechtěl.

ODS nechce "ozbrojené ochranné oddíly ABL" 

Ještě před začátkem schůzky zástupci ODS hovořili o řadě variant, se kterými na jednání míří.

Například poslanec Marek Benda zcela vyloučil, že by se nyní jednalo o možnosti předčasných voleb.

"Předčasné volby jsou krajně nešťastné řešení. Nechce je nikdo a když budou, tak tady možná budeme mít desetiprocentní Věci veřejné, ale taky možná desetiprocentní Dělnickou stranu nebo další podobné," myslí si Benda.

Pro místopředsedu Pavla Blažka je však spolupráce s Věcmi veřejnými zcela nepřijatelná. Z jeho pohledu by bylo nejlepší, kdyby se ODS dohodla na spolupráci s TOP 09 a ČSSD.

"Základní otázka je, zda jsou Věci veřejné politickou stranou. A já tvrdím, že nejsou. Protože jednak neumožňují svobodné hlasování ani svým poslancům, současně mají svou rozvědku a ozbrojené ochranné oddíly jménem ABL. Pro mě osobně je spolupráce s nimi nepřijatelná a nezbývá nic jiného, než aby se tři politické strany, které ve sněmovně jsou, nějakým způsobem domluvily, začaly komunikovat a pokusily se najít dlouhodobější řešení," řekl před jednáním grémia Blažek.

Nejužší vedení ODS se sjíždí na jednání do Kramářovy vily:

Blažek současně vyloučil, že by se ODS chystala vládnout pouze s ČSSD. "Velká koalice je pro mě nepřijatelná. Všechny tři subjekty se musí zapojit do společného díla zvané změna politického systému, zejména volebního, a myslím, že by mohly jednat o reformách a ještě v tomto složení sněmovny je schválit," uvedl.

Jeho stranický kolega a předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda nicméně řekl, že se ODS ještě pokusí dojednat pokračování trojkoaliční vlády.

"Existuje řada řešení, ale v tuto chvíli je pro nás prioritou udržení trojkoaličního projektu. Výsledek by měl být určující pro jednání výkonné rady, která se koná v pondělí," prohlásil pro Aktuálně.cz Svoboda.

Petr Nečas ve čtvrtek po jednání vládních špiček prohlásil, že existuje sedm variant, jak současný koaliční rozkol vyřešit. Nic konkrétního ovšem nesdělil.

Největší boj se nyní zřejmě odehrává o ministerstvo vnitra. Věci veřejné jej nechtějí pustit ODS, občanští demokraté zase vylučují, že by jej dál mohli vést lidé z VV, kteří jsou spjatí s bezpečnostní agenturou ABL. Ve hře je tak kompromisní varianta, že do křesla šéfa resortu vnitra by mohl usednout nestraník, na kterém by se všechny tři vládní subjekty shodly.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy