Klíčové hlasy Sobotkovi přihráli Paroubek a kmotr Benda

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
19. 3. 2011 0:12
Bohuslav Sobotka zákulisní dohodu s expředsedou Jiřím Paroubkem veřejně popřel
Paroubkův kmotr Petr Benda na sjezdu ČSSD v Brně
Paroubkův kmotr Petr Benda na sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Nový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zvítězil díky přímé pomoci jeho kontroverzního předchůdce Jiřího Paroubka.

Ten, ačkoli na sjezd osobně nedorazil, zasáhl podle informací Aktuálně.cz do jednání díky svému blízkému příteli Petru Bendovi. Bývalý severočeský šéf měl zařídit, aby jeho lidé hlasovali pro Bohuslava Sobotku a vyřadili ze hry Michala Haška.

Za to měl Paroubek získat od Sobotky příslib, že sociální demokracie bude v budoucnu spolupracovat s jeho zmiňovaným novým politickým projektem.

Stále existují dvě varianty - buď by Jiří Paroubek využil ke svému "restartu" stranu ČSNS 2005, nebo by se spojil s Janou Bobošíkovou.

O obou variantách se již delší dobu uvnitř sociální demokracie spekuluje. Například blízký Paroubkův spolupracovník Jiří Vyvadil již k České straně národně socialistické (ČSNS 2005) přešel.

Sobotka: Jen spekulace

V rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě před sjezdem pak Jiří Paroubek přechod do jiného politického subjektu nevyloučil. "To jsou předčasné otázky," reagoval na přímý dotaz, jestli se chystá změnit stranické barvy.

Sám Sobotka dohodu, která mu zajistila křeslo předsedy, popírá. "To jsou úplně bláznivé informace, které nemají sebemenší reálný základ. A myslím si, že Jiří Paroubek je členem sociální demokracie a jejím členem zůstane," tvrdí.

Diplomaticky pak obešel odpověď, jak si tedy zprávu o Paroubkovi a Bendovi vysvětluje. "Myslím, že ke sjezdu patří spousta spekulací, většina z nich reálný základ nemá," řekl Aktuálně.cz.

Rošáda Zaorálkem

Podle původní neformální dohody měl v souboji Sobotka-Hašek ten z kandidátů, který vyhraje místo, otevřeně podpořit na místo statutárního místopředsedy poraženého kandidáta.

Sobotka to však nakonec neudělal, místo toho kandidoval proti Haškovi Lubomír Zaorálek.

Zbylí kandidáti - Zdeněk Škromach a David Rath ještě před volbou odstoupili - Rath ve prospěch Zaorálka a Škromach ve prospěch Michala Haška. Škromach na to vyzval k odstoupení i Lubomíra Zaorálka. Ten se ovšem rozhodl v souboji pokračovat. I když původní předpoklady v zákulisí zněly jinak, nakonec s Haškem prohrál.

Podle některých delegátů by Zaorálkovo zvolení popsanou dohodu Sobotka-Paroubek viditelně potvrdilo. Nakonec je tak Sobotkovým přímým zástupcem rival Hašek.

O moravskoslezském sociálním demokratovi Zaorálkovi se přitom hovořilo již před sjezdem jako o možném třetím jménu vzadu. Byl pojistkou pro případ, že by se na sjezdu nedařilo zvolit ani jednoho ze dvou favoritů.

Benda a jeho věrní

Benda, který již v minulosti vyjádřil jasnou podporu Bohuslavu Sobotkovi, si podle informací Aktuálně.cz svolal už 14. března samostatnou schůzku "svých" delegátů. Rekrutují se zejména z Teplic, Loun a Litoměřic.

Na poradě měl nadiktovat právě sjezdovou strategii.

Vyjednavači, s nimiž redakce měla možnost v zákulisí hovořit kromě toho upozorňují, že Haškův tábor přišel na poslední chvíli o jednotlivé hlasy také z Prahy, Olomouce a severní Moravy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy