Idealism beats pragmatism: Sobotka new Socialist leader

Aktualne.cz
19. 3. 2011 3:27
Favorable opinion polls indicate that new Social Democracy leader can become PM after general election
Bohuslav Sobotka, the new leader of the Czech Social Democratic Party
Bohuslav Sobotka, the new leader of the Czech Social Democratic Party | Foto: Petr Protivánek

Brno - Bohuslav Sobotka was elected the new Social Democratic chairman in Brno during the party's congress. He won in the second round of voting, when he received 304 votes out of 600 delegates. His only rival, Michal Hašek, received 285 votes.

In the first round, neither of the two candidates received an absolute majority.

Read more: Sobotka promises to defend welfare state if elected

The Czech Social Democratic Party is the Czech Republic largest opposition party.

After Jiří Paroubek resigned as the party's chairman in 2010, Sobotka became an acting chairman. The vote in Brno made his position formal.

Read more: Czech Socialist leader resigns after winning election

His rival Hašek was elected the first deputy chairman.

While  Bohuslav Sobotka is perceived as a more idealistic, traditionally left-wing statesman, prepared to defend the welfare state, Michal Hašek is a rather pragmatic politician keen on re-orientating the party towards the political center, in a Britain's New Labour fashion.

Read more: Hasek vows to make Social Democracy catch-all party

Representatives of the center-right government commented on the vote.

"I do not expect any deviation from the politic of populism of the Social Democrats," said PM Petr Nečas from the Civic Democratic Party (ODS), the largest member of the coalition.

Vít Barta, the transport minister and gray eminence of the Public Affairs, a junior coalition member, was less confrontational. "I hope a responsible debate about the pension and health system reform will take place, without the necessity to be a priori against it."

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy