Klaus vyčinil Hájkovi, výroky o Usámovi prý nedomyslel

Domácí Domácí
4. 5. 2011 15:57
Vicekancléř Petr Hájek prohlásil, že život a smrt Usámy byly jen fikcí a pohádkou
Petr Hájek s Václavem Klausem.
Petr Hájek s Václavem Klausem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Václav Klaus se oficiálně distancoval od kontroverzních výroků svého blízkého spolupracovníka Petra Hájka, zástupce vedoucího prezidentské kanceláře. Ten po zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina prohlásil, že život a smrt Usámy byly jen "fikcí a pohádkou pro dospělé".

"Jeho vyjádření považuji za nešťastné," uvedl prezident s tím, že Hájek zřejmě nedomyslel a podcenil možné "férové a neférové interpretace tohoto vyjádření".

Jak Klaus ve středečním prohlášení uvedl, Hájkovým záměrem prý nebylo hodnotit skutečnou událost, ke které došlo v pákistánském Abbottábádu, ale snažil se "narušit mediální nános", který byl kolem osoby Usámy bin Ládina a jeho smrti vytvořen.

"Autor chtěl tyto dvě věci důrazně oddělit. Jestli se mu to podařilo, je věc jiná. Mediální reakce na jeho výrok naznačuje, že nikoli. Není analyzován jeho výrok jako takový, je převážně spekulováno o tom, jestli vyjadřoval názor svůj, nebo názor prezidenta republiky," uvedl Klaus.

Prezident proto zdůraznil, že Hájek jeho názor nevyjadřoval. "To neznamená, že bych jako prezident republiky chtěl bránit tomu, aby přestalo být legitimní polemizovat s médii vytvářejícími různá zkratkovitá schémata nebo zjevné mediální bubliny, ale považuji za nezbytné, aby v této konkrétní věci byla pozice prezidenta jasná," vysvětlil s tím, že Hájkovo vyjádření pro server Parlamentní listy.cz nebylo konzultováno ani s ním, ani s kýmkoliv z prezidentské kanceláře.

Grafika: Jak probíhal zásah komanda v Usámově skrýši:

Hájek, který je považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Klause, dlouhodobě zastává názor, že teroristické útoky v USA z 11. září 2001 mohly zorganizovat tajné služby USA.

"Bin Ládin je mediální fikce. Jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme," řekl serveru Parlamentní listy.cz.

Klaus v úterý v oficiální reakci na zabití bin Ládina řekl, že zprávu o zneškodnění tohoto teroristického vůdce přijal s velkou úlevou. Zároveň věří, že jeho smrt přispěje ke zvýšení bezpečnosti a zklidnění ve světě. Ostatní čelní představitelé českého státu se k události vyjádřili už v pondělí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy