Klaus vetoval horní zákon. Pomohl by spekulantům, míní

Domácí Domácí
19. 11. 2012 16:20
V otázce těžby jde podle prezidenta o významný nástroj energetické politiky
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu horního zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí.

Podle Klause by se vláda schválením novely připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Prezidentovo veto ještě může přehlasovat Poslanecká sněmovna.

"Zákon ruší institut vyvlastnění. Nastoluje se tím - na rozdíl od současného znění horního zákona - velmi riskantní a problematický konflikt vlastníků pozemků a vlastníka toho nerostného bohatství, kterým je stát," uvedl Klaus ve zdůvodnění svého veta.

"Dá se očekávat, že pozemky, pod nimiž se nacházejí tato státu vyhrazená ložiska a jež nebude v mimořádných případech možné vyvlastnit, budou vykupovány ze spekulativních důvodů s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu," varoval také prezident.

Pojistka pro Jiřetín

Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné.

Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit.

Zrušení možnosti vyvlastnění jim mělo podle tvůrců novely, kterou Klaus vetoval, přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků měli novelou získat lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Proti novele horního zákona demonstrovali na konci října v Praze odboráři z těžební společnosti Czech Coal. Podle nich zákon způsobí ztrátu pracovních míst v severních Čechách a ohrozí budoucnost regionu.

"Horní právo, jehož tradice na území našeho státu sahá až do poloviny 13. století, bylo vždy normou, která podporovala těžbu nerostných surovin. Zrušení institutu vyvlastnění představuje mimořádný zásah do samotné podstaty horního zákona, který jako jediný stanoví, že tzv. vyhrazené nerostné bohatství je vlastnictvím státu, bez ohledu na to, kdo je vlastníkem pozemku nad dotyčným ložiskem," uvedl také Klaus v pondělním vyjádření.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy