Šéf zelených to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle něho je varianta vyčerpání tří pokusů o sestavení kabinetu jedinou realistickou. "Je třeba ty pokusy vyčerpat. Nám je jedno, kdo bude mít druhý pokus, my se už chceme zabývat konkrétními věcmi - například ochranou klimatu," řekl Bursík.
Infobox
Jaké složení bude mít Topolánkova vláda se podívejte ZDE.
Tuto možnost bere za svou také sociální demokracie. Podle 1. místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měly být využity všechny varianty, které Ústava umožňuje.
"Myslím si, že druhý pokus může přijít kdykoliv. Mělo by se postupovat podle Ústavy," řekl Sobotka s tím, že považuje za přirozené, aby ČSSD dostala šanci sestavit vládu. Připustil tak i možnost, že bude druhá osoba pověřena sestavením vlády už před senátními a komunálními volbami.
Nečas: Paroubek už svůj pokus vyčerpal
To ODS považuje za nevhodné řešení. "Druhý pokus ještě před volbami bych považoval kvůli možné vyhrocené situaci za velmi riskantní," myslí si místopředseda ODS Petr Nečas. Další kroky by podle něho měli politici odložit a zabývat se jimi až po druhém kole senátních voleb.
To Sobotka zpochybňuje. "Myslím, že se obecně přeceňuje vliv komunálních a senátních voleb. Není to rozhodující faktor," zdůvodňuje svůj pohled místopředseda sociální demokracie.
ČSSD od voleb tvrdí, že druhý pokus patří Jiřímu Paroubkovi a prosazuje jeho využití. To, že by měla ČSSD, respektive její předseda Jiří Paroubek dostat šanci ukázat, zda nalezne podporu pro svoji vládu si nemyslí ani ODS ani KDU-ČSL.
ODS tuto možnost dlouhodobě odmítá. "Paroubek už svůj pokus vyčerpal, když se snažil vyjednávat s Miroslavem Kalouskem," odpověděl místopředseda ODS Nečas na otázku, zda by měl Jiří Paroubek dostat příležitost sestavit vládu.Podle jeho názoru není jiné rozumné řešení naž neztrácet čas a dojít k předčasným volbám.
Úřadující předseda křesťanských demokratů a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal pokus pro Paroubka připouští. Ale pouze za předpokladu, že by měl seznam a podpisy 101 poslanců.
Nastupující premiér Mirek Topolánek považuje pokus pro Jiřího Paroubka za zbytečný, protože všechny ostatní demokratické strany deklarovaly, že jakoukoliv vládu, která by se opírala o hlasy komunistů nepodpoří. Dnes to řekl v diskusi na Primě.
Premiér: Paroubek vydírá občany a drží je v šachu
Předseda vlády Mirek Topolánek říká, že předseda ČSSD drží českou veřejnost v šachu a chová se jako koňský handlíř. Připomněl tak údajné Paroubkovy otázky během letních jednání mezi dvěma nejsilnějšími stranami. Bývalý premiér prý na návrhy ODS kontroval větami typu: Co za to? a Co z toho budu mít já?
"Je to člověk, kterému nevěřím a který nemůže vést jednání," ohodnotil nový premiér toho bývalého. "Neznám v ODS člověka, který by s ním šel do jednání a věřil mu," dodal.
Svoji vládu, kterou zítra ve dvě hodiny odpoledne jmenuje prezident Václav Klaus, charakterizoval jak vládu evropskou.
"Jsou tam lidé, kteří hovoří čtyřmi jazyky a umějí čerpat peníze z evropských fondů," říká premiér. Získávat dotace z evropských fondů ostatně vidí jako jeden z hlavních úkolů nové vlády.
Podle Topolánka bude nová vláda vládou odborníků, kteří se na výkon takových funkcí dlouhodobě připravovali.
První úkol: Rozpočet
Vláda bude mít první úkol sestavit rozpočet. "Úkolem je navrhnout rozpočet, který bude odrážet skutečný stav věcí," přemítal Topolánek s tím, že sestavování rozpočtu bude vláda věnovat první týdny.
Dalšími úkoly potom budou například příprava země na předsednictví EU a debyrokratizace státní správy.
"Budeme chtít zahájit procesní a personální audit," odhaluje své plány ministerský předseda. Dodal také, že vláda nechce rezignovat na své předvolební sliby. Klíčové prvky své kampaně chce zkusit ve sněmovně alespoň navrhnout.
První středu v říjnu pro důvěru
Nová vláda Mirka Topolánka musí do třiceti dnů od svého jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.
Bude-li vláda jmenována zítra, jak prezident již v pátek avizoval, je posledním dnem, kdy tak učinit středa 4. října. Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že vláda tuto dobu plně využije a o důvěru požádá právě 4. října.
Do té doby se bude snažit vyjednat pro svou překlenovací vládu důvěru mezi demoktarickými parlamentními stranami.
Oba bývalí koaliční partneři KDU-ČSL i Zelení ještě nevědí, jestli menšinovou vládu ODS podpoří. Důležitý je pro ně prý program a její dočasnost.
První lidovecký místopředseda Jan Kasal dnes řekl, že o postoji k nastupující vládě bude KDU-ČSL ještě jednat. "Názory oscilují mezi tolerancí a aktivní podporou," vysvětluje Kasal. Záleží na programovém prohlášení vlády. Pokud bude vycházet z koaličního projektu, je podpora obou stran pravděpodobná.
Premiér Mirek Topolánek dnes v diskusním pořadu televize Prima ujistil, že programové prohlášení jeho vlády bude kopírovat koaliční dohodu ODS, lidovců a zelených.