Julínka chci vyměnit, řekl Topolánek grémiu ODS

Petr Holub
6. 1. 2009 16:00
Čunek nebo Kalousek? Ve vládě by mohli zůstat oba, míní premiér
Reformátor Tomáš Julínek je na odchodu.
Reformátor Tomáš Julínek je na odchodu. | Foto: Ludvík Hradilek

* Premiér chtěl změny oznámit v pondělí, šéf lidovců Čunek si vzal čas na rozmyšlenou * Odejít mají dále ministři Řebíček a Stehlíková. * Julínka by mohla nahradit senátorka Filipiová, europoslanec Cabrnoch či náměstek Šnajdr.

Praha - Změny, které chce ve vládním týmu udělat premiér Mirek Topolánek, se rýsují čím dál zřetelněji.

Vedle mnohokrát zmiňovaných ministrů Aleše Řebíčka (ODS) a Džamily Stehlíkové (SZ) odejde z vlády i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Premiér Mirek Topolánek o tom informoval členy dnešního grémia ODS, když jim popisoval dosavadní jednání o rekonstrukci vlády. Aktuálně.cz má tuto informaci od zdroje důkladně obeznámeného s jednáním.

Topolánek zároveň připustil, že zatím není vůbec jisté, jaká ministerská výměna proběhne u lidovců. Není vyloučena varianta, že se žádný ministr z KDU-ČSL měnit nebude.

Kdo přijde?

Julínkovo jméno měl premiér na seznamu výměn už o víkendu, kdy plány předložil dalším dvěma koaličním lídrům Bursíkovi a Čunkovi.

Za Julínka zatím Topolánek nemá jasného nástupce.

Favoritkou zůstává pražská senátorka Daniela Filipiová, bez šance dosud nejsou ani europoslanec Milan Cabrnoch a Julínkův náměstek Marek Šnajdr.

V tom se Julínkův případ liší od případu ministra dopravy Aleše Řebíčka - u něho je jasným nástupcem bývalý středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl.

A při odchodu ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové je nyní stále ve hře varianta, podle níž Strana zelených na ministerské křeslo úplně rezignuje a nástupce ani nenavrhne.

Stehlíková dnes ČTK zopakovala, že je na odchod připravena. "Připraven je i můj nástupce," řekla s tím, že by ji měl vystřídat někdo ze stranických kolegů. Jméno však neprozradila.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Petra Bendla na Aktuálně.cz

Souboj Valachů

Topolánek potvrdil kolegům z vedení strany, že odmítne návrh šéfa lidovců Jiřího Čunka, který za svou stranu doporučil odvolat ministra financí Miroslava Kalouska a nahradit ho ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB
Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Kalouska bych mohl nahradit, kývl Sedláček z ČSOB

Premiér se naopak snaží prosadit, aby namísto Kalouska odešel samotný Čunek.

Šéfové ODS a KDU-ČSL se dokonce veřejně obviňují z naschválů. Podle Čunka navrhl Topolánek jeho odvolání, až když uslyšel, že odejít má Kalousek. Topolánek tvrdí opak: nejdříve navrhl rezignaci Čunkovi a ten odpověděl, že k výměně vybral Kalouska.

Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kalousek z vlády, navrhlo předsednictvo lidovců

Pro ODS je přijatelná varianta, kdy Čunek opustí ministerstvo pro místní rozvoj a převezme kulturu od Václava Jehličky. Lidovci ovšem zatím nemají pro místní rozvoj náhradu.

Jednání mezi Topolánkem a Čunkem také může skončit patem, při kterém zůstanou ve funkcích všichni stávající lidovečtí ministři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy