Julínka chci vyměnit, řekl Topolánek grémiu ODS

Petr Holub
6. 1. 2009 16:00
Čunek nebo Kalousek? Ve vládě by mohli zůstat oba, míní premiér
Reformátor Tomáš Julínek je na odchodu.
Reformátor Tomáš Julínek je na odchodu. | Foto: Ludvík Hradilek

* Premiér chtěl změny oznámit v pondělí, šéf lidovců Čunek si vzal čas na rozmyšlenou * Odejít mají dále ministři Řebíček a Stehlíková. * Julínka by mohla nahradit senátorka Filipiová, europoslanec Cabrnoch či náměstek Šnajdr.

Praha - Změny, které chce ve vládním týmu udělat premiér Mirek Topolánek, se rýsují čím dál zřetelněji.

Vedle mnohokrát zmiňovaných ministrů Aleše Řebíčka (ODS) a Džamily Stehlíkové (SZ) odejde z vlády i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Premiér Mirek Topolánek o tom informoval členy dnešního grémia ODS, když jim popisoval dosavadní jednání o rekonstrukci vlády. Aktuálně.cz má tuto informaci od zdroje důkladně obeznámeného s jednáním.

Topolánek zároveň připustil, že zatím není vůbec jisté, jaká ministerská výměna proběhne u lidovců. Není vyloučena varianta, že se žádný ministr z KDU-ČSL měnit nebude.

Kdo přijde?

Julínkovo jméno měl premiér na seznamu výměn už o víkendu, kdy plány předložil dalším dvěma koaličním lídrům Bursíkovi a Čunkovi.

Za Julínka zatím Topolánek nemá jasného nástupce.

Favoritkou zůstává pražská senátorka Daniela Filipiová, bez šance dosud nejsou ani europoslanec Milan Cabrnoch a Julínkův náměstek Marek Šnajdr.

V tom se Julínkův případ liší od případu ministra dopravy Aleše Řebíčka - u něho je jasným nástupcem bývalý středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl.

A při odchodu ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové je nyní stále ve hře varianta, podle níž Strana zelených na ministerské křeslo úplně rezignuje a nástupce ani nenavrhne.

Stehlíková dnes ČTK zopakovala, že je na odchod připravena. "Připraven je i můj nástupce," řekla s tím, že by ji měl vystřídat někdo ze stranických kolegů. Jméno však neprozradila.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Petra Bendla na Aktuálně.cz

Souboj Valachů

Topolánek potvrdil kolegům z vedení strany, že odmítne návrh šéfa lidovců Jiřího Čunka, který za svou stranu doporučil odvolat ministra financí Miroslava Kalouska a nahradit ho ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB
Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Kalouska bych mohl nahradit, kývl Sedláček z ČSOB

Premiér se naopak snaží prosadit, aby namísto Kalouska odešel samotný Čunek.

Šéfové ODS a KDU-ČSL se dokonce veřejně obviňují z naschválů. Podle Čunka navrhl Topolánek jeho odvolání, až když uslyšel, že odejít má Kalousek. Topolánek tvrdí opak: nejdříve navrhl rezignaci Čunkovi a ten odpověděl, že k výměně vybral Kalouska.

Ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kalousek z vlády, navrhlo předsednictvo lidovců

Pro ODS je přijatelná varianta, kdy Čunek opustí ministerstvo pro místní rozvoj a převezme kulturu od Václava Jehličky. Lidovci ovšem zatím nemají pro místní rozvoj náhradu.

Jednání mezi Topolánkem a Čunkem také může skončit patem, při kterém zůstanou ve funkcích všichni stávající lidovečtí ministři.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy