Gazdík: Schwarzenberg má jako prezident šanci i nalevo

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
23. 10. 2011 7:50
Rozhovor: Klaus nás v Evropě upozaďuje, Schwarzenberg je uznávaným politikem
Gazdík: Budeme lovit i levicové zákonodárce
Gazdík: Budeme lovit i levicové zákonodárce | Foto: Ludvík Hradilek

Hradec Králové - Karel Schwarzenberg by mohl být kandidátem i části levicových zákonodárců, pokud nebudou budoucího prezidenta vybírat přímo voliči, říká předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Petr Gazdík optimisticky tvrdí, že by pak TOP 09 se pokusila pro svého kandidáta získat podporu "rozhádané ODS" a Věci veřejné.

Svým zákonodárcům v sobotu doporučil celostátní sněm TOP 09, aby právě předsedu TOP 09 navrhli v nadcházející prezidentské volbě jako kandidáta a on ji na sněmu oficiálně přijal.

Sám při tom ale prohlásil, že "přímá volba se očividně neuskuteční".

V nepřímé volbě ale má Karel Schwarzenberg mnohem méně šancí: ODS jistě postaví svého kandidáta, stejně tak nejsilnější strana ve sněmovně, tedy ČSSD. Rozložení sil v Senátu ještě změní nadcházející volby třetiny horní komory příští rok, ve které má teď nadpoloviční většinu ČSSD.

A.cz: V čem by měl být Karel Schwarzenberg podle vás jiný, než současný prezident?

Gazdík: Prezident Klaus je spíše pragmatik, ekonom, který je ve svých názorech velmi předvídatelný, v některých případech velmi originální až excentrický. A Českou republiku reprezentuje v Evropě ne zrovna nejlepším způsobem. To je zásadní rozdíl oproti Karlu Schwarzenbergovi, který je ve světě velmi uznávaným politikem.

Kníže: Chci být prezidentem
Kníže: Chci být prezidentem | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Pode vás oba odlišuje "předvídatelnost"? Karel Schwarzenberg není předvídatelný?

Karel Schwarzenberg je předvídatelným politikem, ale leckde v opačných hodnotách. Václav Klaus Českou republiku v Evropské unii spíše upozaďuje. Stejně tak jeho názory na klimatické změny nebo sbližování s politiky extremistického kalibru nejsou v Evropě příliš uznávány. Ten zásadní rozdíl mezi oběma je v akcentu na morální hodnoty a spolupráci v Evropské unii.

A.cz: Jakou ale vy sami dáváte šanci tomu, že bude skutečně zvolen?

Otázkou je, zda ta volby bude nepřímá, nebo přímá. Naší snahou je, aby byla přímá, a my pro ni budeme hlasovat - ať už se změnami pravomocí prezidenta, nebo bez nich.

A.cz: Zatím to tak ale nevypadá...

Budeme ostatní strany přesvědčovat, všechny to slibovaly.

A.cz: Dobře, ale pokud bude nepřímá - a Karel Schwarzenberg je vaším kandidátem pro volby v jakékoli podobě - koho byste chtěli v parlamentu získat, aby pro něj hlasovali?

Pak bychom se snažili přesvědčit rozhádanou ODS, Věci veřejné bez kvalitního kandidáta a domnívám se, že Karel Schwarzenberg by mohl být kandidátem i pro některé levicové poslance.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy