Fond hejtmanky z ČSSD slouží jako malá domů její straně

Petr Holub
30. 1. 2012 6:00
Ústecká hejtmanka posílá peníze skoro výhradně do obcí, kde vládne ČSSD
Hejtmanka Jana Vaňhová.
Hejtmanka Jana Vaňhová. | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Kraje jsou financovány z daní všech občanů, ústecká hejtmanka Jana Vaňhová však ze svého hejtmanského fondu posílá skoro výhradně peníze do obcí, kde vládne její strana - ČSSD.

Dostane se i na občanská sdružení a firmy, ale hlavně na ty, kde jsou v čele její straničtí kolegové.

Ukazuje to podrobný přehled, který udělalo Aktuálně.cz z usnesení Rady Ústeckého kraje. Projekty, na něž z fondu odcházejí dotace, totiž doporučuje krajská rada a schvaluje je pak zastupitelstvo.

V něm má ČSSD 22 z celkových 55 křesel a spolu s koaliční ODS pak dá dohromady převahu 35 mandátů. V radě kraje sedí sedm sociálních demokratů a tři lidé z ODS.

I to se odráží v přehledu projektů, jež jsou z hejtmanského fondu podporovány.

Na Chomutov 

V Ústeckém kraji existuje 355 samostatných obcí, z toho jich je 44 v okrese Chomutov, z něhož pochází hejtmanka Jana Vaňhová.

Ve dvanácti z nich vládne sociálnědemokratický starosta, případně je ČSSD v městské radě menším partnerem ODS. Devět z těchto obcí dostalo v posledních dvou letech z Fondu hejtmanky více než milionovou dotaci.

Zbylé obce v kraji nedostaly podle přehledu nic, případně se musely spokojit s řádově menší částkou. Výjimkou z tohoto pravidla jsou pouze Jirkov, Kovářská a Rokle, které leží v chomutovském okrese, mají starostu z ČSSD a přece dotaci nedostaly.

Naopak se z ní mohou radovat například Pětipsy, které sice leží poblíž Chomutova, ovšem nemají ani základní organizaci ČSSD. Ve volbách před čtyřmi lety tu však měla sociální demokracie vůbec nejlepší výsledek z celého levicového kraje.

Celkem deset šťastných obcí proto může díky podpoře z hejtmanského fondu investovat do obecní infrastruktury a zajistit sociální demokracii nějaké hlasy v nadcházejících volbách do krajů.

Krajský medvěd

Kraje dostávají prakticky veškeré peníze od ministerstva financí, které jim posílá osm procent z toho, co vybere na daních. Dál už záleží na krajích, jak peníze použijí.

„Zákon o rozpočtovém určení daní nestanoví účel, na který mají kraje použít svůj podíl," vysvětluje mluvčí ministra financí Ondřej Jakob.

Ústecký kraj ročně inkasuje 12 miliard a s částí dotace může podle zákona naložit zcela libovolně. K tomu stačí založit peněžní fond a stanovit pro něho nějaký účel.

Fond hejtmanky Ústeckého kraje (od ledna Fond Ústeckého kraje) má podporovat „akce regionálního významu a činnosti neziskových organizací".

„K rozhodnutí o tom, jak budou peníze použity, je třeba nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva," potvrzuje mluvčí Jakob, že krajské fondy dávají stejný prostor k rozdělování peněz známým, jako svého času státní rozpočet při porcování „poslaneckého medvěda".

Dotační šampion Baník Souš

Loni rozdělili ústečtí zastupitelé 100 milionů korun, rok předtím o polovinu méně. Peníze zamířily do domovských regionů nejdůležitějších členů krajského zastupitelstva, vesměs příslušníků krajské koalice ČSSD a ODS.

Nejvíce dostal už zmíněný chomutovský region, v menší míře se podílel mostecký okres, odkud pochází krajský radní Pavel Kouda (ČSSD).

Jeho sportovní klub Baník Souš dostal od hejtmanky vůbec největší, více než čtyřmilionový příspěvek na rekonstrukci stadionu.

Větší dotace zamířily ještě do Děčína, kde řídí člen regionální rady ODS Martin Černý fotbalový klub SK Březiny. V Ústí se mohou těšit na rekonstrukci volejbalového stadionu, kterou předloni zařídil tehdejší městský radní Michal Rožec (ČSSD).

Prakticky naprázdno vyšly při rozdělování hejtmanských peněz okresy Teplice a Litoměřice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy