Fischerová má 72 tisíc podpisů, jde do boje o Hrad

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 11. 2012 15:46
Zuzanu Roithovou a Janu Bobošíkovou doplnila v poslední možný den třetí žena
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do boje o Hrad se zapojí i herečka Táňa Fischerová. Členové jejího volebního týmu dopoledne předložili ministerstvu vnitra její kandidátní listinu s potřebným počtem podpůrných podpisů od občanů. Podle facebookových stránek "Prezidentka Táňa Fischerová" by jich mělo být 72 610, stejný údaj se uvádí i na jejím twitteru.

Dobrovolníci sbírající pro Fischerovou podpisy se tak museli podobně jako sympatizanti v táboře Vladimíra Franze či Tomia Okamury nadechnout k mohutnému finiši. Ještě 18. října totiž měla jejich favoritka pouhých 30 000 podpisů, to ale ještě byly v různých koutech republiky stovky podepsaných, ale neodevzdaných archů.

Herečka ke svým ambicím novinářům po poledni řekla, že chce usilovat o změnu světa, který je založen na penězích.

"Myslím si, že přímá volba je oslovením občanské společnosti, aby si vybrala ze svých zástupců někoho, kdo není spojený se stranickými ani ekonomickými mocenskými strukturami a může vnést do této pozice nové akcenty," uvedla již dříve na dotaz, proč se rozhodla kandidovat.

Členy jejího volebního výboru, který bude zodpovídat za financování kampaně, jsou Barbora Seifertová, Monika Šatavová a Tomáš Tožička. Informace ke kampani budou publikovat na www.prezidentka.cz, uvedla Šatavová.

Fischerová má za sebou členství ve sněmovně, byla poslankyní za koalici US-DEU a lidovců. Známá je ale především z řady charitativních akcí. Kandidaturu Fischerové podpořila mimo jiné Strana zelených.

"Tato umělkyně a politička je po celý život oddaná myšlence humanismu, tvořivosti a občanské společnosti. Nabízí občanům věrohodnost, širší pohled na svět a pokračování toho, co do prezidenství vtiskl Václav Havel," uvedl v tiskové zprávě předseda zelených Ondřej Liška.

Fischerová je po europoslankyni Zuzaně Roithové (KDU-ČSL) a někdejší člence Evropského parlamentu Janě Bobošíkové (SBB) třetí ženou, která se o prezidentský úřad bude ucházet. Celkem by kandidátů mělo být nejméně 12. Lhůta pro předložení nominace skončí v úterý v 16:00.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy