Fiala kývl. Pan Dokonalý na školství nahradí Dobeše

Jakub Novák
30. 4. 2012 19:12
Bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala vyhovuje všem. Je schopný a má zkušenosti
Foto: Jan Langer

Praha - Bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala přijal nabídku premiéra Petra Nečase, aby usedl v "horkém" křesle ministra školství.

S nominací souhlasí i koaliční partneři, a to včetně platformy vicepremiérky Karolíny Peake, informoval v pondělí navečer mluvčí vlády Michal Schuster.

Kancelář prezidenta posléze oznámila, že Václav Klaus nového ministra jmenuje ve středu dopoledne.

"Ve svých článcích a knihách jsem ale nejednou psal, že chceme-li dosáhnout lepšího stavu naší politické kultury, je nezbytné, aby lidé, kteří mají zkušenosti a kompetence, nedávali ruce pryč od politiky a státní správy," vysvětlil Fiala, proč Nečasovi kývl.

"Dospěl jsem k závěru, že by ode mne bylo neodpovědné nabídku pana premiéra, které si velmi vážím, odmítnout."

Spolupráce s Nečasem nebude novinka

Post ministra školství čeká na obsazení už přes měsíc, kdy ho opustil dlouhodobě kritizovaný Josef Dobeš.

Petr Fiala podle vlastních slov dostal v posledních dvou dnech řadu reakcí, kdy ho kolegové i studenti vyzývali, aby nabídku přijal. "Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti," slíbil.

Podpora mezi akademiky je nesporná. Jen v dobrém se o něm vyjadřuje například jeho nadřízený - rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Ten ho považuje za neobyčejně slušného člověka, který má své hodnoty, za nimiž si stojí, ale také realistu schopného dělat rozumné kompromisy. "Má schopnost nejednat unáhleně, dobře si věci promyslet a nejednat v afektu," řekl.

Spolupráce s premiérem Nečasem pro Fialu navíc nebude novinkou - už od roku 1998 je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, loni se stal i Nečasovým šéfporadcem pro výzkum. I proto se ozývají kladné hlasy přímo z koalice.

Petr Fiala, kandidát bez chyb?

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) v České televizi řekla, že Fiala "velmi dobře rozumí školství, má dobré zkušenosti s čerpáním evropských fondů a má prestiž."

Přidal se k ní i šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Pan Fiala je vhodný kandidát," řekl. Zároveň ale vyjádřil i drobnou pochybnost v souvislosti s Fialovým nestranictvím.

Volba Petra Fialy možná zaskočila opoziční sociální demokracii, která se ve své kritice neobrací na Fialu samotného, ale spíše na nemožnost provést potřebné změny.

Čekají ministerstvo lepší zítřky?

"Myslím si, mít odpovědnost za pana profesora Fialu není tak špatné. Myslím si, že je to velmi dobrý kandidát," řekl pro Aktuálně.cz Walter Bartoš (ODS).

Podle něj se jedná pouze o premiérovo rozhodnutí, mezi občanskými demokraty o tom prý debata neproběhla.

Profesor politologie Fiala má za sebou bohaté zkušenosti jak v akademické oblasti, tak v roli manažera.

Kromě šéfování druhé největší univerzitě v Česku například několik let předsedal České konferenci rektorů. V současnosti působí jako prorektor pro akademické záležitosti a je také ředitelem Mezinárodního politologického ústavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy