Expert: I o prezidentovi voleném lidmi rozhodnou strany

Jan Němec Jan Němec
9. 2. 2012 15:00
Prezident se silným mandátem navíc zkomplikuje život vládě, varuje Tomáš Lebeda

Praha - Podpora silné politické strany zůstane i po schválení přímé volby tím hlavním faktorem, který ovlivní, kdo se stane novým českým prezidentem.

"Solitérům příliš šancí nedávám," řekl Aktuálně.cz přední politolog Tomáš Lebeda.

Převahu stranických kandidátů podle něj dokazují zkušenosti ze zahraničí - ačkoliv si prezidenta lidé volí sami, v drtivé většině případů vítězí kandidát nějaké silné politické partaje.

"Strany mohou také svému favoritovi zajistit lepší finanční zázemí a kampaň mohou vést i například jako souboj opozice s koalicí," dodává.

I mimořádně populární expremiér Jan Fischer má podle něj šanci jen v případě, že se za něj postaví nějaká politická strana.

Zároveň odmítá názor, že by přímá volba musela nutně generovat "šedé myši".

"Ani strany si nebudou moci dovolit nasadit někoho, kdo bude jen šedou postavou, protože by neuspěl v konkurenci jiných kandidátů," říká Lebeda.

Příliš vyhranění ale také neuspějí

Zároveň si ale strany nebudou moci dovolit postavit vyhraněné, kontroverzní osobnosti - ty by totiž ve druhém kole měly jen málo šancí. "Určitá nevyhraněnost může být v druhém kole devizou," upozorňuje politolog na úskalí dvoukolové volby.

Nezávislí kandidáti typu Tomia Okamury šanci podle Lebedy nemají, i když si dovede představit, že v budoucnu může v přímé prezidentské volbě uspět "člověk s velmi dobrou a nákladnou kampaní".

"Ale nemyslím si, že by to třeba mohl být Tomio Okamura. Nevěřím, že by česká veřejnost zvolila člověka, který má nulové politické zkušenosti a v řadě ohledů může působit kontroverzním dojmem," vysvětluje Lebeda svůj odhad.

Tomáš Lebeda, odpůrce přímé volby prezidenta, vysvětluje, v čem je její nebezpečí. Dlouhodobě se tím ani netají: podle něj potřebuje ČR spíše posílit vládu (třeba změnou volebního systému, který by generoval výraznější většiny vládní koalice), nikoliv posilovat prezidenta, pokud máme parlamentní systém.

Prezident zvolený lidem - past pro vládu

Přímo volený prezident si totiž může ukrojit více vlivu a moci, než kolik mu přisuzuje Ústava.

Euronadšenec versus euroskeptická vláda?
Euronadšenec versus euroskeptická vláda? | Foto: Josef Rabara

"Už teď stávající prezident, ač nemá onu silnou legitimitu, má občas potřebu zasahovat do vládní politiky. Třeba v otázce Evropské unie se jeví jako poměrně aktivistický," upozorňuje Lebeda a dodává: což teprve prezident se silným mandátem přímo od voličů!

Prezident může výrazně posílit zejména tehdy, pokud vláda bude výrazně slabá, kdy koalice bude vratká, dodává Lebeda.

Prakticky si lze představit proevropského prezidenta Karla Schwarzenberga a spolu s ním  třeba euroskeptická vláda, která nebude mít silnou oporu v parlamentu, bude rozhádaná a její premiér a ministři budou muset lavírovat.

Už současné vládě premiéra Petra Nečase by takový prezident zkomplikoval politiku v rámci EU (vezmeme-li v úvahu nedávné spory Schwarzenberga s premiérem Nečasem).

"Bude pak záležet na tom, co si ten či onen prezident v té chvíli vydobude. A slabé vlády u nás byly spíše pravidlem," uzavírá Lebeda svůj pohled na přímou volbu hlavy státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy