Eurokomisařka 200 tisíc ročně, poslanec 50. Kdo se v barvách hnutí ANO dostal do funkce, musí platit

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 4. 2016 18:05
Čím vyšší funkce, tím vyšší dary. Taková pravidla platí pro zvolené politiky v hnutí ANO. Jak ukázala závěrečná zpráva strany za loňský rok, poslanci a primátoři musí straně zaplatit 50 tisíc, europoslanci dokonce přes 60. Platit by podle vnitřních pravidel měli i komunální politici.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká eurokomisařka Věra Jourová loni přispěla na účet hnutí ANO 200 tisíc korun. Štědrý dar straně Andreje Babiše poslat musela. Jako daň za to, že se v barvách hnutí dostala do vysoké politické funkce.

Dary musejí odvádět všichni členové, kteří se na jeho kandidátkách dostali do placených politických funkcí. A to od ministrů až po obecní politiky. "Je to vnitřní předpis hnutí. Platíme dary dle pozic, jaké zastáváme," vzkázala eurokomisařka, proč hnutí poslala tuto částku.

Hned za rekordním příspěvkem Jourové jsou čtyři europoslanci zvolení za ANO Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Každý z nich hnutí věnoval necelých 63 tisíc korun.

Čeští poslanci ze svých platů odvádějí padesát tisíc, někteří ale příspěvek neposlali nebo přispěli méně. "Je to taková žádost a doporučení, aby platili. Ale když nezaplatí, z klubu je za to nevyhazujeme," popsal poslanec Jan Volný. Podle zdrojů ze strany je například v poslaneckém klubu velký neformální tlak na to, aby všichni svůj příspěvek dodali.

Padesátitisícovou částkou přispěli také ministři za ANO - ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Od šéfa strany po zastupitele

Sám šéf hnutí Babiš přispěl padesáti tisíci korunami, stejně jako jeho kolegové ministři. Další "dary" však straně dává prostřednictvím bezúročných půjček, díky kterým strana ušetří velké peníze. V minulosti Babiš hnutí napůjčoval desítky milionů korun, z nichž nyní zbývá splatit zhruba 38 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy hnutí.

Ministr obrany Martin Stropnický věnoval sto tisíc, tedy dvojnásobnou částku, než by musel. Povinný limit "přeplatil" i brněnský primátor Petr Vokřál, který odvedl do stranické kasy přes 63 tisíc. Přitom by mu jako primátorovi velkého města stačilo zaplatit 50 tisíc, stejně jako třeba pražské primátorce Adrianě Krnáčové.

Podle mluvčího strany Vladimíra Vořechovského jsou dary odstupňované podle velikosti obce a také podle toho, zda je politik například uvolněným členem rady nebo šéfuje nějakému výboru.

Pro představu - pražská náměstkyně Eva Kislingerová darovala 40 tisíc korun, řadová zastupitelka Šárka Medunová z Vítkova jen osm stovek. Z pohledu do závěrečné zprávy je však zřejmé, že zdaleka ne všichni zvolení komunální politici nařízení respektují.

Přilepšovat si z platů vlastních politiků není u českých partají novinkou. Například ČSSD určuje výši členských příspěvků právě podle toho, zda má její člen nějakou funkci - nejvíce, tedy 50 tisíc korun, platí poslanci, senátoři a hejtmani. Placení příspěvků je pro členy povinné a strana je nemusí danit. Na druhou stranu nemohou být vyšší než zmíněných 50 tisíc korun.

Celkem hnutí ANO loni obdrželo na darech téměř 9 milionů korun. Straně kromě vlastních politiků přispívaly i propojené firmy. Lovochemie, spadající pod Babišův holding Agrofert, přispěla 150 tisíci korunami. Textilka Juta, která patří senátorovi ANO Jiřímu Hlavatému, poslala dar ve výši 50 tisíc.

Celkově skončilo hospodaření hnutí ziskem 26,9 milionu korun. Od státu získalo hnutí 57,6 milionu korun na příspěvku na činnost, další necelé 4 miliony vybralo na členských příspěvcích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy