Důvěra v Klause klesá. Potvrdil to i další výzkum

Michal Pavec
24. 11. 2008 13:15
Podle CVVM důvěřuje hlavě státu 63 procent lidí
Klaus před senátními volbami otevřeně podpořil pražské kandidáty ODS. A taky se postavil za hejtmany, kteří neuspěli v krajských volbách
Klaus před senátními volbami otevřeně podpořil pražské kandidáty ODS. A taky se postavil za hejtmany, kteří neuspěli v krajských volbách | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Angažování za volební kandidáty ODS či otevřený odpor vůči Lisabonské smlouvě. I to mohou být skutečnosti, které způsobují další pokles popularity prezidenta Václava Klause.

Negativní tendence veřejného mínění o Klausovi ukázal už druhý průzkum za sebou. V pátek to bylo šetření agentury STEM, v pondělí pak výzkum důvěry politiků provedený společností CVVM.

Podle jeho výsledků důvěřuje prezidentovi 63 procent občanů. To je o čtyři procenta méně než při zářijovém šetření.

Klaus se zvedl. Teď znovu padá

Tehdejších 67 procent kladných hodnocení ukazovalo na postupně se zlepšující obraz prezidentského úřadu pošramocený dramatickými tahanicemi okolo lednové prezidentské volby. Těsně po ní totiž padla důvěra v Klause na historické minimum.

Od září sympatie ke Klausovi znovu postupně klesají.

V pátečním průzkumu agentury STEM hodnotilo práci jeho úřadu kladně dokonce pouze 59 procent lidí.

Oproti poslednímu šetření si i zde hlava státu pohoršila o pět procent a vysloužila si tak nejhorší hodnocení za poslední půlrok.

Poslancům důvěřuje jen pětina lidí

Navzdory výsledkům posledních výzkumů si prezident republiky u občanů stojí - společně s obecními zastupitelstvy - nejlépe ze všech ústavních institucí.

Obě parlamentní komory a vláda Mirka Topolánka nedosáhly v průzkumu důvěry ani třetiny kladných ohlasů.

Ministři ze Strakovy akademie jich posbírali 26 procent, senát 24 procent a poslanecká sněmovna dokonce jen 20 procent.

Bez překvapení zůstává i to, jak občané politickou situaci celkově hodnotí. Spokojeno s ní je pouze devět procent z nich. Jednoznačně nespokojených občanů je pak rovných šedesát procent.

Výzkumníci CVVM vycházeli z odpovědí 1084 lidí, kterých se společnost ptala v týdnu od 3. do 11. listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy