Druhý muž USA Biden se sejde s Fischerem i Klausem

Domácí Domácí
6. 10. 2009 20:05
Viceprezident bude "žehlit" zrušení radaru
Joe Biden
Joe Biden | Foto: Reuters

Praha - Na konci října přiletí do Česka americký viceprezident Joe Biden.

Druhý muž Spojených států do Prahy přicestuje v rámci cesty do některých států NATO na pozvání předsedy české vlády Jana Fischera, sdělil v oficiálním prohlášení premiérův mluvčí Roman Prorok. O návštěvě dnes informoval deník MF DNES.

Biden se v Praze kromě premiéra setká také s prezidentem Václavem Klausem a dalšími významnými představiteli politického a společenského života.

Kromě České republiky zavítá Biden také do Polska a Rumunska.

Diplomatické zdroje hovoří o tom, že hlavní náplní cesty je ujištění Čechů, že jsou stále důležitými spojenci jediné supervelmoci světa.

Tématem by mohl být i případný nákup amerických stíhaček, které by mohly v budoucnu nahradit gripeny, jež má armáda pronajmuty od Švédů.

Prezident Barack Obama oznámil přehodnocení plánů na vybudování protiraketových základen ve střední Evropě v půlce září. Zdůvodnil to přípravou nového protiraketového systému, který bude podle Bílého domu mnohem účinnější. Kritici ovšem tvrdí, že jde o ústupek Rusku. Kreml totiž patřil k nejhlasitějším odpůrcům systému.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy