Druhý muž USA Biden se sejde s Fischerem i Klausem

Domácí Domácí
6. 10. 2009 20:05
Viceprezident bude "žehlit" zrušení radaru
Joe Biden
Joe Biden | Foto: Reuters

Praha - Na konci října přiletí do Česka americký viceprezident Joe Biden.

Druhý muž Spojených států do Prahy přicestuje v rámci cesty do některých států NATO na pozvání předsedy české vlády Jana Fischera, sdělil v oficiálním prohlášení premiérův mluvčí Roman Prorok. O návštěvě dnes informoval deník MF DNES.

Biden se v Praze kromě premiéra setká také s prezidentem Václavem Klausem a dalšími významnými představiteli politického a společenského života.

Kromě České republiky zavítá Biden také do Polska a Rumunska.

Diplomatické zdroje hovoří o tom, že hlavní náplní cesty je ujištění Čechů, že jsou stále důležitými spojenci jediné supervelmoci světa.

Tématem by mohl být i případný nákup amerických stíhaček, které by mohly v budoucnu nahradit gripeny, jež má armáda pronajmuty od Švédů.

Prezident Barack Obama oznámil přehodnocení plánů na vybudování protiraketových základen ve střední Evropě v půlce září. Zdůvodnil to přípravou nového protiraketového systému, který bude podle Bílého domu mnohem účinnější. Kritici ovšem tvrdí, že jde o ústupek Rusku. Kreml totiž patřil k nejhlasitějším odpůrcům systému.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy