Dlouhý: O tajení sponzorů, Řebíčkovi a zákulisí kampaně

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
8. 7. 2012 17:00
Rozhovor s prezidentským kandidátem o "kostlivci v ODA" i o financích na novou agitaci
Foto: Jan Langer

Praha - Prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý začne sbírat podpisy - mimo jiné během napříč republikou.

Své sponzory hodlá zveřejňovat, preferuje podporu od malých a středních podniků, nechce peníze od státních a polostátních firem.

Na rozdíl např. od Zuzany Roithové, kandidátky lidovců, se nezříká podpory velkých finančních skupin.

Je spojen s kauzou financování své někdejší strany - ODA, která kryla své skutečné sponzory přes firmu se sídlem v Karibiku a účtem v Lichtenštejnsku.

"Bylo to neetické, ale tehdy ne nelegální," říká k tomu dnes bývalý místopředseda ODA a dodává: "Jsem zas o patnáct let starší."

A.cz: Říkáte, že se nezříkáte v kampani podpory velkých finančních skupin. Máte ale přece jen nějaké priority ve stylu "od této určitě ne" nebo naopak "tuto bych uvítal"?

Nechci finanční podporu od státních a polostátních firem. Preference mám spíše na menší a střední podniky.

A.cz: To jste už říkal na tiskové konferenci...

Když mě bude chtít některá z velkých finančních skupin transparentně podporovat, nebudu se toho samozřejmě zříkat. U pana Sobotky jsem zaregistroval, že počítá na kampaň s osmi miliony, Miloš Zeman, jak jsem zaznamenal jedinkrát, se dvěma až třemi. Bylo by to dobré, kdyby to tak bylo a neutrácely se desítky milionů. Ale kampaň něco stojí a rozhodně to nebudou dva až tři miliony, musíme ta prohlášení hodnotit střízlivě.

Foto: Jan Langer

To byste musel vyloučit kdekoho

A.cz: Ale když se vrátím k těm velkým finančním skupinám: nebylo by lepší, aby se kandidáti - podobně jako Zuzana Roithová - zřekli jejich podpory? Mezi výsostná práva prezidenta je jmenovat guvernéra a radu centrální banky, což bezpochyby tyto skupiny zajímá...

Své dosavadní sponzory jsem jmenoval a není to žádná z těchto skupin. Ale co je to velká finanční skupina? Co třeba zahraniční fond, který je daleko větší než vámi zmiňované tři čtyři skupiny dohromady. A ten může mít také zájem, aby Česká národní banka rozhodla tak či onak. Možná byste pak musel vyloučit kdekoho.

A.cz: Váš kostlivec z minulosti: vaši tehdejší stranu - ODA - sponzorovaly přes firmu TMC se sídlem v Karibiku ve skutečnosti Vítkovice, Phillip Morris a PPF. Po letech jste to označil za neetické. Pokud jste je ale takto kryli, už tenkrát jste musel vědět, že to není čisté...

Jistě. Já jsem to jednak přiznal, jednak odnesl a jednak se mi to teď vrací právě v tomto okamžiku.

A.cz: Logicky...

Logicky. Tenkrát - a i krátké vyšetřování policejních orgánů to takto uzavřelo - ta věc byla legální. A já už tenkrát přiznal, že to nebylo etické a že je dobře, že tahle kauza spolu s dalšími vedla k tomu, že se někam posunuly zákony rámující způsob financování politických stran. Ale ta rovnováha mezi legalitou a etikou byla porušena.

Myslím, že nemám v daném okamžiku co jiného říct. A jsem o patnáct let starší. Vyšetřování ostatně také ukázalo, že všechny finanční prostředky skončily na účtech ODA.

Transparentní podpory třeba i PPF se nezříkám

A.cz: Počítáte teď znovu s podporou PPF, která tehdy sponzorovala ODA?

Mám k tomu takový vztah, jak jsem řekl, pokud bude podpora transparentní, tak se jí nezříkám.

Foto: Jan Langer

A.cz: Další problém, na který upozornily Hospodářské noviny: vaším mediálním poradcem je Jan Piskáček spojený s firmou, která za ministra Aleše Řebíčka bohatla na státních zakázkách. Nevadí to?

Honza Piskáček tady sedí... Já jsem vybíral a testoval PR agentury, jedna z nich mně Honzu přivedla. Já jsem si na Jana Piskáčka za ty dva nebo tři měsíce zvyknul. Myslím, že mi dělá docela dobrou práci. A to angažmá, o kterém mluvíte, bylo v letech 2006 až 8, což je hodně dávno.

V mediálních agenturách jsou vazby na komerční bázi na lidi spojené s politikou, na pomezí byznysu, veřejných zakázek. Já prostě pana Piskáčka hodnotím podle jeho práce. Musel jsem si to promyslet. Ta informace pro mě byla nová, ale rozhodl jsem se s panem Piskáčkem dál spolupracovat.

A.cz: Nejde o to, dotknout se politického prostředí, ale spíše právě o silně kontroverzní postavu pana Řebíčka. Nebojíte se, že vás to poškodí během kampaně?

Já jsem se rozhodl dál s panem Piskáčkem spolupracovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy