Tahle rána nás bolí, hodnotí debakl šéf ČSSD. Strana prý utrpěla i kvůli Babišovi

Jan Horák Jan Horák
27. 5. 2019 7:44
Výsledky evropských voleb jsou obzvlášť bolestivé pro vládní ČSSD. Nejstarší česká politická strana se musí z Evropského parlamentu klidit, od voličů získala necelá čtyři procenta hlasů. V praxi to znamená, že přišla o své čtyři stávající europoslance. Vedení sociálních demokratů mluví o tom, že letošní klání o Evropský parlament bylo referendem o Andreji Babišovi. Své síly chce nyní napnout do krajských voleb na podzim 2020.
Pro ČSSD i jejího předsedu skončily volby do Evropského parlamentu propadákem, strana nezískala jediný mandát.
Pro ČSSD i jejího předsedu skončily volby do Evropského parlamentu propadákem, strana nezískala jediný mandát. | Foto: Libor Fojtík

"Výsledek je prostě tvrdá rána. Bolí nás to. Na analýzy příčin je brzy, ale nedokázali jsme voliče zaujmout správným tématem. A jako vládní strana nefungujeme jako protestní volba," glosoval nejhorší výsledek sociálních demokratů v evropských volbách v historii jejich předseda Jan Hamáček. Je to poprvé, co ČSSD od úvodních voleb do Evropského parlamentu v roce 2004 nebude mít v jedné z klíčových evropských institucí svého člověka.

ČSSD v neefektivní kampani vsadila třeba na dvojí kvalitu potravin, za jejím debaklem stojí ale podle Hamáčka i premiér Andrej Babiš. Strana prý tratila na tom, že se ústředním motivem volebního klání stal právě předseda vlády. Poslední týdny plnila řadu českých náměstí část veřejnosti, která proti politice prvního muže kabinetu protestovala.

"Společnost se z mého pohledu rozdělila na dvě skupiny. Jedna pana premiéra podporuje, ta automaticky volí ANO, a druhá s ním nesouhlasí. A ta, která s ním nesouhlasí, nesouhlasí s celou vládou a šla volit některou z opozičních stran. To je úděl druhé koaliční strany, která nemůže hrát roli sběrače protestních hlasů, to je prostě fakt," shrnul Hamáček.

Je to rána, měl jsem stovky podpůrných mailů, říká Poc

Pro hlubší analýzu ve světle čerstvých výsledků těžko hledal slova volební lídr sociálních demokratů a stávající europoslanec Pavel Poc. "Výsledkem jsem docela překvapený, je to tvrdá rána. My tu ránu musíme přijmout, poučit se z ní a pokračovat dál," shrnul stručně pro Aktuálně.cz. Podle svých slov měl přitom na probíhající kampaň příznivé ohlasy.

"Od lidí, se kterými jsem se bavil, jsem měl pozitivní výstupy. V posledních hodinách po uzavření volebních místností to byly stovky podpůrných mailů," vyprávěl europoslanec. Pro Poce tvrdou porážkou končí jedna dlouhá éra, po deseti letech se musí z Evropského parlamentu stáhnout. "Nemám v tuto chvíli žádné zásadní plány, co dál. Ale nemyslím si, že by byl velký problém je velmi rychle vytvořit," dodal.

Končící europoslanec Pavel Poc neskrýval překvapení.
Končící europoslanec Pavel Poc neskrýval překvapení. | Foto: Libor Fojtík

Jako by přitom sociální demokraté v neděli večer žádný úspěch ani nečekali. V jejich sídle v Lidovém domě pobývala jen část nejužšího stranického vedení, valnou většinu večera se tam dokonce nezdržoval jediný kandidát do Evropského parlamentu. Objevil se jen zmíněný Pavel Poc, který dorazil až po desáté hodině. Předtím se svými blízkými slavil narozeniny.

Restart ČSSD musí být silnější, hlásí Hamáček

Nejen mdlá atmosféra v Lidovém domě značila, že v neděli večer se tu jásat nebude. Už během dílčích formálních i neformálních vystoupení mezi novináři představitelé strany mluvili víc než opatrně. Předseda Hamáček necelé tři hodiny před zveřejněním výsledků zmínil, že úspěch bude pět procent hlasů. Obdobně hovořila i místopředsedkyně strany a ministryně práce Jana Maláčová.

Symbolickou červenou kartu dostala ve volbách spíš ČSSD.
Symbolickou červenou kartu dostala ve volbách spíš ČSSD. | Foto: Libor Fojtík

Sociální demokraté tak po debaklu ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2017 stále čekají na impulz, který by jim pomohl vrátit se mezi nejsilnější politické subjekty. Loňské komunální a senátní volby jim v tomto ohledu neposloužily. Právě skončené evropské volby je naopak srazily ještě víc. ČSSD se teď hodlá soustředit na to, aby vybrousila program pro krajské volby na podzim příštího roku.

"Kampaň a hlavně výsledek daly jasnou zprávu, že restart sociální demokracie musí být silnější a jasnější. To je zadání, které jsme dostali na sjezdu v březnu tohoto roku. Testem pro nové vedení budou krajské volby. A chci vás ujistit, že to je směr, kam napřeme veškeré své úsilí," slíbil předseda Hamáček, který stranu vede od loňského února.

Video: Jan Horák
 

Právě se děje

před 54 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy