Chovanec: O přijetí syrských uprchlíků může být referendum

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2014 13:45
Česko by mohlo přijmout 5 až 10 tisíc syrských utečenců. Ministr vnitra o tom bude diskutovat v Bruselu.
Foto: Ministerstvo vnitra

Praha -  Přijetím běženců by Česko mohlo "pomoci" dalším evropským zemím, jen Německo plánuje přijmout 140 tisíc uprchlíků. "Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskusi, a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum," upozornil v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj je ale proces případného přijetí běženců na samotném začátku. "My si dnes vymezujeme pozici. Já za ministerstvo vnitra říkám, že musíme být velice obezřetní, koho pustíme na území České republiky," uvedl Chovanec.

Česko podle Chovance zatím nemá od Evropské unie na stole požadavek, kolik emigrantů by mělo přijmout. "Tu diskusi zatím lze vést pouze akademicky, jestli jsme, nebo nejsme připraveni," řekl Chovanec.

Ministři vnitra zemí EU budou o této problematice jednat v pátek v Bruselu. O tom, jaký postoj má Chovanec na schůzce hájit, chce ministr hovořit s kolegy z kabinetu na pondělním jednání vlády.

Podle ministra letos meziročně vzrostl počet uprchlíků ze Sýrie, kteří byli zachyceni v Česku, o 380 procent. "Není to závratné číslo, je to přes 100 lidí," uvedl Chovanec. Podle něj jde o varovný trend, přestože Česko nepatří mezi cílové země. Podle Chovance se většinou daří uprchlíky vracet do zemí, z nichž přišli. Rizikem je podle něj hlavně návrat bojovníků z evropských zemí, kteří bojují na straně Islámského státu.

Chovanec se také vyjádřil k případnému přijetí zhruba 15 zraněných a nemocných syrských uprchlíků s rodinami na léčení. Celkem jde zhruba o 100 lidí, kteří by mohli v Česku žít. "Vláda toto nezamítla. To je opravdu mylná informace," uvedl Chovanec v narážce na nedávnou stížnost nevládních organizací, které po premiérovi žádají přijetí těchto uprchlíků.

Zraněnými Syřany se prý bude vláda znovu zabývat nejspíš v lednu poté, co vyřeší případ repatriace volyňských Čechů. V té by podle Chovance mělo být jasno do konce roku. "Otázka volyňských Čechů je v běhu, je tam v současné době prověřování jednotlivých žadatelů," upřesnil Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy