ČEZ zbohatne, poslanci mění praxi s povolenkami

Domácí Domácí
17. 6. 2009 17:25
ČEZ bude moci získat emisní povolenky zdarma, stát to připraví až o 70 miliard
Autorem sporného návrhu je Martin Říman (ODS), někdejší ministr průmyslu a obchodu
Autorem sporného návrhu je Martin Říman (ODS), někdejší ministr průmyslu a obchodu | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Elektrárenské společnosti - včetně státem ovládaného kolosu ČEZ - mohou slavit. Poslanci ve středu přijali pozmněňovací návrh, který prakticky znamená přesun desítek miliard ze státní kasy do rozpočtu ČEZu.

Schválený návrh mění zažitou praxi obchodování s emisními povolenkami. Umožňuje státu "ušetřit" náklady na výrobu elektřiny tím, že část emisí oxidu uhličitého nebude povinen pokrýt nákupem emisních povolenek. V praxi to bude vypadat tak, že stát bude dotovat elektrárenské společnosti penězi, které firmy mají použít na modernizaci zařízení.

Návrh prošel i přesto, že jej ostře napadl exministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). "Jde o přílepek ušitý na míru přímo ČEZ a snížení výrobních nákladů formou povolenek zdarma nepovede k levnější elektřině," apeloval.

Zelená stopka

Spolu s Bursíkem se proti návrhu postavili aktivisté, kteří přišli přímo do sněmovny protestovat na galerii pro hosty. Na balkonku nad jednacím sálem roztáhli zelený transparent s nápisem "Poslanci lidem berou, ČEZu dávají".

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík: Co jste to, kolegové, udělali?
Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík: Co jste to, kolegové, udělali? | Foto: Jan Langer

Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS) nechala přerušit schůzi a vyzvala ochranku, aby transparent odstranila.

Což se také stalo a aktivistům byl zabaven. Skupinka protestujících poté opustila sněmovnu. 

ODS shodně s ČSSD

Návrh předložili společnosti bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) a jeho stínový protějšek Milan Urban (ČSSD). Neposlali jen ovšem nejprve na vládu, jak legislativní praxe nařizuje, ale rovnou ho - coby přílepek - přidali k právě projednávanému zákonu o spotřebních daních.

"Jedná se o přílepek desetiletí, ne-li století," zlobil se Bursík. Doufá, že platnost návrhu zruší Ústavní soud, který praxi přílepků několikrát ostře kritizoval.  "Postarám se, aby toto Ústavní soud projednal. Druhý záchytný bod je Evropská komise, která musí schválit plán investic do životního prostředí," řekl Aktuálně.cz Bursík.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Martina Bursíka:
Vysoká hra Martina Romana. Na úkor daňových poplatníků 

Předplatné za investice

Další z tvůrců přílepku - Milan Urban (ČSSD).
Další z tvůrců přílepku - Milan Urban (ČSSD). | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zástupci ODS a ČSSD však mají za to, že prosadili správnou věc.

"Nikdo nedostane povolenky zdarma. Je to omyl, který tu někdo šíří. Ten pozměňovací návrh říká to, že která firma ze svého vloží do životního prostředí 68 miliard, tak může získat část povolenek zdarma. Ona si je tím vlastně předplatí," obhajuje návrh Urban. Výši investice, tedy 68 miliard, podle něho určila Evropská komise.

"Je to příležitost pro každou firmu a Česká republika může být nejzelenější zemí," dodal Urban.

Proti návrhu se postavil - kromě zelených - i bývalý ministr financí a zakladatel nové strany TOP 09 Miroslav Kalousek. "Ta argumentace je přibližně stejná, kdybychom řekli, kdo postaví ze svého nemocnici, nemusí platit zdravotní pojištění. Uvědomme si, že emisní povolenky tvoří 30 procent rozpočtu," upozornil Kalousek poslance.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy