Čeští diplomaté slyšeli od kolegů: Pera si můžete vzít

Tereza Šídlová
13. 5. 2011 16:51
Před diplomatickým jednání v Tbilisi se vtipkovalo o Klausovu chilském peru
Klausovo chilské pero inspirovalo internetovou lidovou tvořivost (více snímků najdete ve fotogalerii níže)
Klausovo chilské pero inspirovalo internetovou lidovou tvořivost (více snímků najdete ve fotogalerii níže) | Foto: kecy.roumen.cz

Tbilisi - Historka o chilském peru českého prezidenta Václava Klause se pomalu zabydluje i v obvykle důstojném světě diplomacie.

Když čeští diplomaté čekali při cestě do Gruzie čekali s gruzínskými kolegy na příchod ministrů Karla Schwarzenberga a Grigola Vašadzeho, nezůstala bez povšimnutí protokolární pera rozmístněná u jednacích stolků s českými vlaječkami.

"Ta pera si samozřejmě můžete odvézt jako suvenýr," odlehčila minuty čekání jedna z členek vysoké gruzínské delegace.

Faktografická odbočka: V roce 2008, kdy Gruzie válčila s Ruskem v separatistické Jižní Osetii, to byl shodou okolností právě prezident Klaus, kdo "tlumil" veřejnou českou podporu Tbilisi přicházející z Prahy.

Nakonec ale i neformální momentka před pátečním jednáním potvrdila, že Češi jsou s Gruzínci přátelé.

"Země a národy, které zažily okupaci v nedávné minulosti vědí, co to znamená, a znají její důsledky. Nepotřebujeme si s Gruzií navzájem vysvětlovat tyto závažné problémy, protože jsme je také zažili. To je důvod, proč Česká republika hájí v otázce teritoriální celistvosti gruzínské zájmy," řekl pak Schwarzenberg před gruzínskými novináři.

Ministr Schwarzenberg klade věnec k hrobu vojáků padlých v rusko-gruzínské válce
Ministr Schwarzenberg klade věnec k hrobu vojáků padlých v rusko-gruzínské válce | Foto: Tereza Šídlová

Osetie za ostnatým drátem

Připomněl i svou čtvrteční návštěvu hranice s Jižní Osetií a řekl, že tamní realita mu připomíná československé hranice zpřed 30 lety. Dnes "negruzínskou" hranici v Jižní Osetii hlídá ruská armáda, na územích žijí oddělené rodiny a v nedalekém Gori žijí v narychlo postavené vesnici uprchlíci této války.

I na gruzínské straně hranice jsou k vidění obrněné transportéry, tady gruzínské, které si hledají cestu mezi pobíhajícími dětmi.

I přes nadstandardní vztahy mezi Prahou a Tbilisi, na nichž si obě strany zjevně zakládají, neznají Gruzínci zřejmě českou vlajku stoprocentně.

Na stupínku, připravovaném pro tiskovou konferenci obou ministrů, původně vlajka stála v pátek naaranžovaná s opačně poskládanými pruhy. Místní ji před příchodem ministra narychlo opravovali.

Česko-gruzínské vztahy ale mají jiné téma. I méně formální program ministra, který absolvoval v pátek, každopádně svědčí o tom, že český šéfdiplomat tu chce připomenout, na čí straně v tomto problematickém regionu stojí. V pátek ráno ještě stihl se všemi poctami položil věnec na památník hrdinů padlých během bojů za jednotu Gruzie, tedy i těch, kteří padli během poslední války mezi Ruskem a Gruzií.

Před Schwarzenbergem tu byl nedávno litevský ministr, tedy politik z další země, která zažila sovětskou sílu na svém území.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy