Čechům se nejvíc zamlouvá Obama, Bushe rádi nemají

Michal Pavec
17. 12. 2008 14:35
Agentura STEM zjišťovala popularitu zahraničních politiků

Praha - K nástupu do funkce amerického prezidenta mu zbývá ještě necelý měsíc, ale už teď je Barack Obama u české veřejnosti nejlépe hodnoceným zahraničním politikem.

Na sympatie Čechů k cizím státníkům se na začátku prosince ptala agentura STEM.

Budoucího prezidenta Spojených států hodnotí kladně 83 procent občanů, zatímco jeho předchůdce George Bushe vidí v pozitivním světle pouze 31 procent lidí.

I tak si ale dosluhující šéf americké administrativy vede u Čechů lépe než například premiér Mirek Topolánek, který se podle listopadového šetření STEM zamlouvá jen pětině občanů.

S popularitou Baracka Obamy už se pak čeští politici nemohou měřit vůbec.

Nejoblíbenější Bohuslav Sobotka z ČSSD dosáhl v posledním průzkumu jen 55 procent kladných hodnocení a na Obamův výsledek ztrácí 28 procent.

Barrosa nezná víc než třetina lidí

Žebříček popularity

  • Barack Obama - 83 %
  • Angela Merkelová - 64 %
  • Nicolas Sarkozy - 55 %
  • José Manuel Barosso - 48 %
  • Silvio Berlusconi - 36 %
  • Vladimir Putin - 36 %
  • George W. Bush - 31 %
  • Dmitrij Medveděv - 29 %

Zdroj: STEM 

Výzkumníci před 1282 vybraných respondentů položili seznam osmi zahraničních státníků, u jejichž jmen lidé zaškrtávali kladná či záporná hodnocení.

Největším skokanem v popularitě se stal předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který si od posledního průzkumu polepšil z 38 na 48 procent kladných hodnocení.

U nejvýznamnějšího představitele EU Barrosa se také zvýšil podíl lidí, kteří ho znají. O koho jde ale stále netušilo 39 procent dotázaných.

Ze všech vybraných politiků to bylo zdaleka nejvíce.

Na chvostu popularity se vedle amerického prezidenta Bushe pohybuje ještě jeho ruský protějšek Alexandr Medveděv (29 %) a ruský premiér Vladimir Putin (36 %).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy