Budete bez peněz, varuje EU. Posílá do Prahy svého muže

Petr Holub
14. 3. 2012 17:30
Evropská komise varuje, že od července zastaví Čechům čerpání všech dotací
Petr Nečas v Bruselu.
Petr Nečas v Bruselu. | Foto: Reuters

Praha - Evropská komise varuje, že od července zastaví Čechům čerpání všech dotací. Vážnost situace podtrhuje pražská návštěva eurokomisaře Johannese Hahna.

Politik odpovědný za dotace dorazí do Prahy příští čtvrtek, aby domluvil další postup.

Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdil jeho mluvčí Ton van Lierop.

Nabídka komisaře Hahna

Hahn, který volal premiérovi Petru Nečasovi už minulé úterý, přiveze do Prahy dva dokumenty.

Prvním z nich bude kritický audit, kterým Evropská komise hodnotí české čerpání v uplynulých letech. Komisař také předloží premiérovi návrh, jak upravit český dotační systém, aby čerpání mohlo pokračovat.

Také existenci zmíněných dokumentů potvrdil van Lierop, o jejich obsahu však nic přesnějšího nesdělil. "Jistě pochopíte, že podklady pro setkání pana Hahna a jeho partnera nezveřejníme," odpověděl mluvčí.

Hrozbu, že budou v červenci zastaveny všechny evropské programy, potvrdil Aktuálně.cz Radek Ležatka z ministerstva financí.

"Komise nepřistoupí k pozastavení programů, pokud Česká republika splní některé kroky, o kterých jednal náměstek Miroslav Matej v Bruselu minulý pátek," upřesnil Ležatka.

Než přijde účetní dvůr

Komisař Hahn fakticky nabízí pomocnou ruku, která může Českou republiku zachránit před nejhorším.

Z celkového přídělu 800 miliard korun na léta 2007 až 2013 už Češi za evropské projekty utratili 570 miliard. Brusel ale proplatil zatím jen 130 miliard.

Hlavním důvodem je fakt, že kvůli nepořádkům při stavbě dálnic a čistíren odpadních vod, případně podpoře vzdělávání či podnikání, byly zastaveny některé dotační programy.

K tomu přistoupil loni na podzim větší problém, protože Evropský účetní dvůr kritizoval úroveň kontroly v České republice.

Při prokazatelném selhání kontroly v některé z členských zemí může Evropská unie zastavit veškeré dotace. Pokud by se tento verdikt Čechům nepodařilo odvrátit, vznikne ve státním rozpočtu díra v řádu stovek miliard.

Hahn má jako představitel komise, která je za čerpání odpovědná, přirozený zájem dotace proplatit. Proto navrhuje řešení, které může tuzemskou kontrolu zlepšit. Musí však být domluveno v nejbližších týdnech. Nejpozději do konce dubna totiž zveřejní svůj audit o českém čerpání také Evropský účetní dvůr.

Právě od lucemburských auditorů čekají experti další kritickou zprávu, která může debaty o dotacích pro Česko uzavřít s tím, že budou skutečně zastaveny. Ostří zprávy účetního dvora mohou otupit nápravná opatření, která Hahn s Nečasem dohodnou.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 57 minutami

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy