ANO, ČSSD, KSČM. Pořadí stran se nezměnilo ani v červnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2015 13:51
Hnutí Andreje Babiše by případné sněmovní volby vyhrálo i přes mírné oslabení. Na druhou ČSSD by mělo náskok přibližně 7,5 procenta.
Volby by i v červnu vyhrálo hnutí ANO
Volby by i v červnu vyhrálo hnutí ANO | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Volby do Sněmovny by vyhrálo i přes mírné oslabení podpory hnutí ANO. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury TNS Aisa, který dnes zveřejnila Česká televize. Podíl hlasů pro ANO klesl oproti květnovému průzkumu o dva procentní body na 27 procent. Druzí jsou stále sociální demokraté a třetí komunisté.

Pořadí stran ve volebním modelu TNS Aisa se ve srovnání s květnovým průzkumem výrazněji nezměnilo. Všechny strany nynější vládní koalice ale zaznamenaly mírný pokles hlasů. ANO získalo v květnu 29 procent hlasů, nyní 27 procent a podíl sociálních demokratů a lidovců se snížil shodně o jeden procentní bod - ČSSD nyní obdržela 19,5 procenta a KDU-ČSL 5,5 procenta.

Naopak opozičním stranám podíl hlasů stoupl o půl až 1,5 procentního bodu. Zmíněné poklesy i růsty jsou ale v rámci možné statistické chyby.

KSČM by podle červnového průzkumu TNS Aisa volilo 13,5 procenta lidí. Čtvrté místo si udržela TOP 09 s rovnými deseti procenty voličů a za ní skončila ODS s 8,5 procenta. Poslední stranou, která by se do Sněmovny dostala jsou lidovci se zmíněným podílem 5,5 procenta.

Pětiprocentní hranici hlasů potřebnou pro zisk poslaneckých křesel se nepodařilo získat Pirátům, zeleným, SPD ani Svobodným.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy