Nehodí se do terénu, stěžují si policisté na nové hyundaie. Splnili jsme zadání, brání se prodejce

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
16. 12. 2015 19:43
Na začátku září česká policie dostala 150 nových aut Hyundai ix35 do lehkého terénu. Část z nich vyslala spolu s několika desítkami policistů do Maďarska, kde spolu s tamními policisty a slovenskými kolegy střežili plot podél maďarsko-srbské hranice. Policisté si ale po šesti týdnech stěžují, že na tento typ nasazení se auta nehodí. Hlavním problémem je špatná průchodnost terénem, na který navíc nejsou uzpůsobené ani další díly. Výrobce, korejská značka Hyundai, se ale brání tím, že auta přesně splňují požadavky, které si policie zadala.
Foto: Mikuláš Klang

Praha/Szegéd – Zkušenosti českých policistů z maďarsko-srbských hranic ukázaly, že nová poloterénní auta Hyundai ix35 nejsou na podobné nasazení nejvhodnější. Auta z továrny v Nošovicích, kterých sbor nakoupil celkem 150, jsou stavěna spíše na lehký terén, a v Maďarsku tak dostala pořádně zabrat.

"Nemají dostatečnou průchodnost, nevyhovují například tlumiče, trpí i další díly," vypočítával nedostatky jeden z policistů při sobotním setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým. "Do Maďarska jsme dali k dispozici vozy, které jsme považovali za nejlepší v dané situaci," komentovala výtky policistů mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Tuhý si přitom na začátku září auta pochvaloval. "Policie má nyní ve svém vozovém parku zcela nový typ vozidla, který velmi zvýší možnosti zásahu v místech, kde se zasahující policisté nebyli schopni běžným osobním vozem dopravit," prohlásil o nákupu, který vyšel na více než 73 milionů korun a z velké části byl placen z evropských peněz. Zajímavostí je, že lehká terénní auta byla posledními kusy tohoto modelu, které z nošovické továrny vyjely.

Prezidium by ale v dohledné době rádo nakoupilo další podobná auta, plánuje se navíc vyslání zhruba padesátky strážců zákona do Makedonie. Tuhý proto chtěl vědět, jestli by policie namísto sportovně užitkových vozidel neměla raději nakoupit auta, která zvládnou i složitější terén.

"Je možné, že v blízké budoucnosti budeme zvažovat nákup dalších, výhodnějších vozidel," potvrdila Macalíková. Kdy a kolik, zatím říct nedokázala.

Zastoupení automobilky ale tvrdí, že o špatných zkušenostech neví. Naopak – auta se v policejních misích osvědčila. "Vozy přesně odpovídají požadavkům výběrového řízení, které bylo vyhlášeno na 'Terénní vozidla 4x4 do lehce a těžce dostupných oblastí'. Přesně dle podmínek tohoto výběrového řízení byly vozy Hyundai ix35 nabídnuty a dodány," podotkl mluvčí české centrály Miloš Adámek.

Korejská značka se policejních tendrů účastní poměrně často, dodávka SUV ix35 však byla první větší zakázkou, v níž zvítězila. Mladoboleslavskou Škodovku porazila o pět milionů výhodnější nabídkou. Byla to však spíše světlá výjimka. V posledním velkém tendru na 477 aut za 360 milionů už totiž zvítězila Škoda.

Kromě policie se korejská automobilka loni ucházela i o zakázku za téměř 26 milionů pro hasičský záchranný sbor. Ta jí ale nakonec utekla kvůli neshodám dodavatelů. Do tendru se s vozy Hyundai přihlásila jak centrála, tak i třinecký prodejce, který nakonec zvítězil. Jak on, tak následně i české zastoupení však odmítli smlouvu podepsat.

Podle neoficiálních informací byl důvodem fakt, že výrobce odmítl distributorovi auta dodat, sám prý ale na druhou stranu neměl nasmlouvané dodavatele dalšího požadovaného vybavení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy