Nehodí se do terénu, stěžují si policisté na nové hyundaie. Splnili jsme zadání, brání se prodejce

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
16. 12. 2015 19:43
Na začátku září česká policie dostala 150 nových aut Hyundai ix35 do lehkého terénu. Část z nich vyslala spolu s několika desítkami policistů do Maďarska, kde spolu s tamními policisty a slovenskými kolegy střežili plot podél maďarsko-srbské hranice. Policisté si ale po šesti týdnech stěžují, že na tento typ nasazení se auta nehodí. Hlavním problémem je špatná průchodnost terénem, na který navíc nejsou uzpůsobené ani další díly. Výrobce, korejská značka Hyundai, se ale brání tím, že auta přesně splňují požadavky, které si policie zadala.
Foto: Mikuláš Klang

Praha/Szegéd – Zkušenosti českých policistů z maďarsko-srbských hranic ukázaly, že nová poloterénní auta Hyundai ix35 nejsou na podobné nasazení nejvhodnější. Auta z továrny v Nošovicích, kterých sbor nakoupil celkem 150, jsou stavěna spíše na lehký terén, a v Maďarsku tak dostala pořádně zabrat.

"Nemají dostatečnou průchodnost, nevyhovují například tlumiče, trpí i další díly," vypočítával nedostatky jeden z policistů při sobotním setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým. "Do Maďarska jsme dali k dispozici vozy, které jsme považovali za nejlepší v dané situaci," komentovala výtky policistů mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Tuhý si přitom na začátku září auta pochvaloval. "Policie má nyní ve svém vozovém parku zcela nový typ vozidla, který velmi zvýší možnosti zásahu v místech, kde se zasahující policisté nebyli schopni běžným osobním vozem dopravit," prohlásil o nákupu, který vyšel na více než 73 milionů korun a z velké části byl placen z evropských peněz. Zajímavostí je, že lehká terénní auta byla posledními kusy tohoto modelu, které z nošovické továrny vyjely.

Prezidium by ale v dohledné době rádo nakoupilo další podobná auta, plánuje se navíc vyslání zhruba padesátky strážců zákona do Makedonie. Tuhý proto chtěl vědět, jestli by policie namísto sportovně užitkových vozidel neměla raději nakoupit auta, která zvládnou i složitější terén.

"Je možné, že v blízké budoucnosti budeme zvažovat nákup dalších, výhodnějších vozidel," potvrdila Macalíková. Kdy a kolik, zatím říct nedokázala.

Zastoupení automobilky ale tvrdí, že o špatných zkušenostech neví. Naopak – auta se v policejních misích osvědčila. "Vozy přesně odpovídají požadavkům výběrového řízení, které bylo vyhlášeno na 'Terénní vozidla 4x4 do lehce a těžce dostupných oblastí'. Přesně dle podmínek tohoto výběrového řízení byly vozy Hyundai ix35 nabídnuty a dodány," podotkl mluvčí české centrály Miloš Adámek.

Korejská značka se policejních tendrů účastní poměrně často, dodávka SUV ix35 však byla první větší zakázkou, v níž zvítězila. Mladoboleslavskou Škodovku porazila o pět milionů výhodnější nabídkou. Byla to však spíše světlá výjimka. V posledním velkém tendru na 477 aut za 360 milionů už totiž zvítězila Škoda.

Kromě policie se korejská automobilka loni ucházela i o zakázku za téměř 26 milionů pro hasičský záchranný sbor. Ta jí ale nakonec utekla kvůli neshodám dodavatelů. Do tendru se s vozy Hyundai přihlásila jak centrála, tak i třinecký prodejce, který nakonec zvítězil. Jak on, tak následně i české zastoupení však odmítli smlouvu podepsat.

Podle neoficiálních informací byl důvodem fakt, že výrobce odmítl distributorovi auta dodat, sám prý ale na druhou stranu neměl nasmlouvané dodavatele dalšího požadovaného vybavení.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy