Nehodí se do terénu, stěžují si policisté na nové hyundaie. Splnili jsme zadání, brání se prodejce

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
16. 12. 2015 19:43
Na začátku září česká policie dostala 150 nových aut Hyundai ix35 do lehkého terénu. Část z nich vyslala spolu s několika desítkami policistů do Maďarska, kde spolu s tamními policisty a slovenskými kolegy střežili plot podél maďarsko-srbské hranice. Policisté si ale po šesti týdnech stěžují, že na tento typ nasazení se auta nehodí. Hlavním problémem je špatná průchodnost terénem, na který navíc nejsou uzpůsobené ani další díly. Výrobce, korejská značka Hyundai, se ale brání tím, že auta přesně splňují požadavky, které si policie zadala.
Foto: Mikuláš Klang

Praha/Szegéd – Zkušenosti českých policistů z maďarsko-srbských hranic ukázaly, že nová poloterénní auta Hyundai ix35 nejsou na podobné nasazení nejvhodnější. Auta z továrny v Nošovicích, kterých sbor nakoupil celkem 150, jsou stavěna spíše na lehký terén, a v Maďarsku tak dostala pořádně zabrat.

"Nemají dostatečnou průchodnost, nevyhovují například tlumiče, trpí i další díly," vypočítával nedostatky jeden z policistů při sobotním setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým. "Do Maďarska jsme dali k dispozici vozy, které jsme považovali za nejlepší v dané situaci," komentovala výtky policistů mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Tuhý si přitom na začátku září auta pochvaloval. "Policie má nyní ve svém vozovém parku zcela nový typ vozidla, který velmi zvýší možnosti zásahu v místech, kde se zasahující policisté nebyli schopni běžným osobním vozem dopravit," prohlásil o nákupu, který vyšel na více než 73 milionů korun a z velké části byl placen z evropských peněz. Zajímavostí je, že lehká terénní auta byla posledními kusy tohoto modelu, které z nošovické továrny vyjely.

Prezidium by ale v dohledné době rádo nakoupilo další podobná auta, plánuje se navíc vyslání zhruba padesátky strážců zákona do Makedonie. Tuhý proto chtěl vědět, jestli by policie namísto sportovně užitkových vozidel neměla raději nakoupit auta, která zvládnou i složitější terén.

"Je možné, že v blízké budoucnosti budeme zvažovat nákup dalších, výhodnějších vozidel," potvrdila Macalíková. Kdy a kolik, zatím říct nedokázala.

Zastoupení automobilky ale tvrdí, že o špatných zkušenostech neví. Naopak – auta se v policejních misích osvědčila. "Vozy přesně odpovídají požadavkům výběrového řízení, které bylo vyhlášeno na 'Terénní vozidla 4x4 do lehce a těžce dostupných oblastí'. Přesně dle podmínek tohoto výběrového řízení byly vozy Hyundai ix35 nabídnuty a dodány," podotkl mluvčí české centrály Miloš Adámek.

Korejská značka se policejních tendrů účastní poměrně často, dodávka SUV ix35 však byla první větší zakázkou, v níž zvítězila. Mladoboleslavskou Škodovku porazila o pět milionů výhodnější nabídkou. Byla to však spíše světlá výjimka. V posledním velkém tendru na 477 aut za 360 milionů už totiž zvítězila Škoda.

Kromě policie se korejská automobilka loni ucházela i o zakázku za téměř 26 milionů pro hasičský záchranný sbor. Ta jí ale nakonec utekla kvůli neshodám dodavatelů. Do tendru se s vozy Hyundai přihlásila jak centrála, tak i třinecký prodejce, který nakonec zvítězil. Jak on, tak následně i české zastoupení však odmítli smlouvu podepsat.

Podle neoficiálních informací byl důvodem fakt, že výrobce odmítl distributorovi auta dodat, sám prý ale na druhou stranu neměl nasmlouvané dodavatele dalšího požadovaného vybavení.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy