Jiní mají víc, stěžují si detektivové nad výplatní páskou. Šlachta: Za mě by si to nedovolili

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2016 17:30
Detektivové z nové Národní centrály proti organizovanému zločinu dostali od září na osobním ohodnocení přidáno v průměru pět tisíc korun, jak jim nadřízení slibovali. Mnozí z nich ovšem záhy zjistili, že se jejich "přilepšení" k této částce ani zdaleka neblíží. Píšou tedy stížnosti a proti malému ohodnocení se odvolávají. "Když chcete rozdrbat kolektiv, přidejte všem plošně a řekněte jim to. Začnou se přít o to, že někdo dostal víc a ten druhý si myslí, že si to zaslouží taky," kritizuje vedení centrály exšéf ÚOOZ Robert Šlachta, který zvýšení osobního ohodnocení bere jako úplatek.
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. | Foto: ČTK

PrahaPolicejní prezidium přidalo na nové Národní centrále proti organizovanému zločinu každému z devíti set policistů od září příjemný bonus – v průměru pět tisíc korun na osobním ohodnocení. Podle kritiků jde o "držhubné", kterým si prezidium snaží koupit policisty, kteří se bouřili po sloučení dvou elitních útvarů pod novou centrálu a po odchodu exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Někteří detektivové ale dostali méně a proti výši osobního ohodnocení se odvolávají a podávají stížnosti. Informaci Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Národní centrály Jaroslav Ibehej s tím, že nejde o velké množství stížností. "Nejsou to desítky," upřesnil. A nechtěl odhadovat, zda kriminalisté uspějí.

"Vzhledem k tomu, že řízení ve věcech služebního poměru je ze zákona neveřejné, nebudeme váš dotaz více komentovat," řekl Ibehej.

Osobní příplatek se pohybuje v rozmezí čtyř až šesti tisíc korun měsíčně. Nejsou to malé peníze, protože detektivové patří k nejlépe placeným policistům: berou zhruba od 35 do 45 tisíc měsíčně. Záleží na funkci, hodnosti a zkušenostech.

Osobní příplatek u policie je přitom specifický: jde vlastně o zvýšení platu, ačkoliv se navenek může zdát, že se jedná o pohyblivou složku. Naopak. Když policista jednou dostane navíc schválené peníze, už o ně většinou nepřijde.

Šlachta: Je to úplatek

Podle bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty jsou podobné stížnosti mezi detektivy zcela mimořádná věc.

"Za mě by si nikdo nedovolil s takovou stížností přijít," říká Šlachta. A jeho slova mimo záznam potvrzují i detektivové z národní centrály. A naznačují, že nové vedení útvaru nemá útvar zatím plně pod kontrolou.

"Když chcete rozdrbat kolektiv, přidejte všem plošně a řekněte jim to. Začnou se přít o to, že někdo dostal víc a ten druhý si myslí, že si to zaslouží taky," vysvětluje Šlachta, který zvýšení osobního ohodnocení bere jako úplatek.

Někteří detektivové z bývalého protimafiánského útvaru se od začátku obávali, že nárůstem platů, jaký rozhodně u policie není běžný, si chce policejní prezident Tomáš Tuhý zajistit loajalitu policistů, kteří jinak stáli za svým odcházejícím šéfem Šlachtou. Ministr vnitra Milan Chovanec, zastánce reorganizace, ale prohlásil, že nevěří, že by se policisté dali takhle koupit.

Buďte rádi, že máte aspoň něco

"Za mě nám takové peníze nikdo dát nechtěl. Když se podíváte do jiných útvarů, nikdo takové zvýšení nikde nedostal a nedosáhne na to," říká Šlachta.

Na druhou stranu ale tvrdí, že vyšetřovatelé můžou mít radost, že dostali vůbec něco. "Mají být rádi, že takové peníze vůbec dostali, a ne se kvůli tomu ještě odvolávat," uzavírá bývalý ředitel, který se roky snažil, aby dostal peníze pro své podřízené. Vždy ale odešel s nepořízenou.

Šlachta je nyní u celní správy a od policie odešel kvůli podezřele rychlému sloučení dvou útvarů: protikorupčního a protimafiánského. Reorganizaci ohlásilo vedení policie v červnu poté, co se o plánovaném sloučení útvarů psalo dva týdny v novinách. Včetně náznaků, že za celou akcí má stát odstranění nepohodlného Šlachty.

Policejní prezidium nikdy přesvědčivě nevysvětlilo, proč reorganizaci spouští narychlo a bez podrobného projednání s vedením obou útvarů. Nevěděli o ní ani státní zástupci, kteří fakticky policisty při vyšetřování trestných činů řídí a jsou zodpovědní za výsledek kauz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy