Šlachtovi bývalí podřízení dostali přidáno pět tisíc. A je po rebelii

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
27. 8. 2016 15:11
Osobní příplatek byl od 1. srpna 2016 zvýšen všem příslušníkům Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to v průměru o 5000 korun. Fakticky jde o zvýšení platu, přestože se navenek může zdát, že se jedná o pohyblivou složku. Někteří detektivové z ÚOOZ se již dříve obávali, že zvýšením platu si chce policejní prezident Tomáš Tuhý koupit loajalitu policistů.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Devět stovek policistů z nové Národní centrály proti organizovanému zločinu najde v zářijové výplatě příjemný bonus. Některým se plat zvýší o tři nebo čtyři tisíce, jiným dokonce o sedm.

Policejní prezídium slíbilo policistům přidat už v červnu. V dobře, kdy vrcholily třenice kolem kritizovaného spojení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK). 

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta tehdy na protest požádal o propuštění do civilu. A prohlásil, že cílem narychlo ohlášené reformy je zlikvidovat jeho útvar, protože se nebál vyšetřovat citlivé kauzy s politickým pozadím.

"Osobní příplatek byl od 1. srpna 2016 zvýšen všem příslušníkům Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to v průměru o 5000 korun," potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Příplatek je v podstatě zvýšením platu

Kouzlo osobního příplatku u policie tkví v tom, že jde fakticky o zvýšení platu, ačkoliv se navenek může zdát, že se jedná o pohyblivou složku. Naopak. Když policista jednou dostane navíc schválené peníze, už o ně většinou nepřijde.

Někteří detektivové z ÚOOZ se od začátku obávali, že nárůstem platů, jaký rozhodně u policie není běžný, si chce policejní prezident Tomáš Tuhý zajistit loajalitu policistů, kteří jinak stáli za svým odcházejícím Šlachtou. Ministr vnitra Milan Chovanec, zastánce reorganizace, ale prohlásil, že nevěří, že by se policisté dali takhle koupit.

Šlachta to tak ale cítí. Tvrdí, že roky po Policejním prezidiu chtěl, aby jeho lidem přidalo. Nebo aby přidalo peníze na další činnost útvaru. Nikdy nepochodil. "Rok jsem usiloval peníze, abych mohl lidem zvýšit osobní ohodnocení. Pořád to nešlo, ani koruna. A najednou teď po reorganizaci má každý dostat pět tisíc. Smrdí z toho účelovost - zalepit pusu lidem, aby mlčeli," řekl v červenci v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Bojovná nálada v nové centrále každopádně podle informací Aktuálně.cz značně opadla. V červnu podepsalo 240 příslušníků ÚOOZ prohlášení, že stojí za Šlachtou. Nakonec jich ale společně se šéfem odešlo jen pět - a to se ještě jedná o Šlachtovy nejbližší podřízené. 

Ostatní policisté čekají, jak bude práce nové centrály vypadat. Svou roli hraje samozřejmě i to, že živí rodiny a platí hypotéky - takže si případný odchod chtějí dobře rozmyslet. Z ÚOKFK pak podle mluvčího Ibeheje odešli tři policisté. Ale není zřejmé, jestli kvůli nesouhlasu se sloučením útvarů, nebo z jiných důvodů.

Reorganizaci ohlásilo vedení policie v červnu poté, co se o plánovaném sloučení útvarů psalo dva týdny v novinách. Včetně náznaků, že celou akcí má stát odstranění nepohodlného Šlachty.

Policejní prezidium nikdy přesvědčivě nevysvětlilo, proč reorganizaci spouští narychlo a bez podrobného projednání s vedením obou útvarů. Nevěděli o ni ani státní zástupci, kteří fakticky policisty při vyšetřování trestných činů řídí a jsou zodpovědní za výsledek kauz.

Je dobře, že Robert Šlachta nastupuje do celní správy? Bude ho ovlivňovat Andrej Babiš? Novináři Daniel Kaiser a Jaroslav Spurný v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy