Policisté neúmyslně chybovali v kauze únosu dcery podnikatele z Kroměříže, tvrdí GIBS

ČTK ČTK
10. 11. 2019 20:08
Zlínští policisté, kteří vyšetřovali únos dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014 a zřejmě obvinili nesprávného pachatele, podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovali. Neprokázalo se ale, že tak činili úmyslně, takže zůstanou bez trestu.
Michal Šnajdr
Michal Šnajdr | Foto: ČTK

Jak informoval Radiožurnál, inspekce prověřovala podezření, že policisté manipulovali vyšetřování v neprospěch Michala Šnajdra, který byl v kauze odsouzen na deset let. Počátkem letošního roku mu soud přerušil výkon trestu, protože není vyloučeno, že v jeho případě šlo o justiční omyl, a povolil obnovu řízení.

"V průběhu přípravného trestního řízení došlo k některým pochybením, která policejní orgán GIBS spatřuje především v nedostatečném ohledání místa činu a nedostatečném prvotním vytěžení poškozené," citoval Radiožurnál z usnesení inspekce, které má k dispozici.

Inspekce podle svého vyjádření nicméně u policistů nezjistila žádné úmyslné jednání. "Případné neúmyslné zavinění či kázeňské provinění je ve vztahu k promlčecí době irelevantní," uvedla GIBS.

Práci policie a státních zástupců v případu kritizoval Šnajdrův advokát Robert Cholenský. Poukazoval například na to, že unesená žena několikrát změnila výpověď. K původnímu obvinění podle něj byly použity pachové stopy z auta, které nebylo k únosu na základě pozdějších policejních poznatků použito.

Šnajdr byl za únos ženy odsouzen spolu s Ladislavem Faltýnkem, který dostal pět let vězení. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat či nebyli odhaleni. Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Letos v lednu soud ale Šnajdrovi přerušil výkon trestu. Podle Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal, ale dopustil se ho někdo jiný. Soud své rozhodnutí neodůvodnil. Policie v případu ale nově obvinila několik lidí, kterým hrozí osm až 15 let vězení.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

Další zprávy