Policisté neúmyslně chybovali v kauze únosu dcery podnikatele z Kroměříže, tvrdí GIBS

ČTK ČTK
10. 11. 2019 20:08
Zlínští policisté, kteří vyšetřovali únos dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014 a zřejmě obvinili nesprávného pachatele, podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovali. Neprokázalo se ale, že tak činili úmyslně, takže zůstanou bez trestu.
Michal Šnajdr
Michal Šnajdr | Foto: ČTK

Jak informoval Radiožurnál, inspekce prověřovala podezření, že policisté manipulovali vyšetřování v neprospěch Michala Šnajdra, který byl v kauze odsouzen na deset let. Počátkem letošního roku mu soud přerušil výkon trestu, protože není vyloučeno, že v jeho případě šlo o justiční omyl, a povolil obnovu řízení.

"V průběhu přípravného trestního řízení došlo k některým pochybením, která policejní orgán GIBS spatřuje především v nedostatečném ohledání místa činu a nedostatečném prvotním vytěžení poškozené," citoval Radiožurnál z usnesení inspekce, které má k dispozici.

Inspekce podle svého vyjádření nicméně u policistů nezjistila žádné úmyslné jednání. "Případné neúmyslné zavinění či kázeňské provinění je ve vztahu k promlčecí době irelevantní," uvedla GIBS.

Práci policie a státních zástupců v případu kritizoval Šnajdrův advokát Robert Cholenský. Poukazoval například na to, že unesená žena několikrát změnila výpověď. K původnímu obvinění podle něj byly použity pachové stopy z auta, které nebylo k únosu na základě pozdějších policejních poznatků použito.

Šnajdr byl za únos ženy odsouzen spolu s Ladislavem Faltýnkem, který dostal pět let vězení. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat či nebyli odhaleni. Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Letos v lednu soud ale Šnajdrovi přerušil výkon trestu. Podle Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal, ale dopustil se ho někdo jiný. Soud své rozhodnutí neodůvodnil. Policie v případu ale nově obvinila několik lidí, kterým hrozí osm až 15 let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy