K památníku v Letech někdo položil prasečí hlavu. Chtějí nás vyprovokovat, říká romské muzeum

Lukáš Prchal Sandro Elčić, Lukáš Prchal
Aktualizováno 1. 3. 2018 22:10
Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat, komentovalo čin Muzeum romské kultury, které památník spravuje.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech. | Foto: Erik Švamberk

Písek - Neznámý člověk položil o víkendu k památníku v Letech, který připomíná oběti romského holokaustu, uříznutou prasečí hlavu. Muzeum romské kultury, které areál spravuje, případ označilo za provokaci.

"Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl Aktuálně.cz vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Podle prezidenta Evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamina Abtana je událost důsledkem nenávistných výroků zejména českého prezidenta a lídra české krajní pravice. 

Za nechutný rasistický útok a zneuctění pietního místa označil víkendovou událost mluvčí česko-romského občanského sdružení Konexe Miroslav Brož. Podle něj jde o důsledek nálad v české společnosti. "Když už ne přímo popírání, tak alespoň zpochybňování nebo bagatelizování romského holokaustu je v České republice rozšířeným fenoménem a vcelku mainstreamovým názorem," uvedl Brož večer v tiskovém prohlášení.

Prasečí hlavu umístil někdo o víkendu přímo k památníku romského holokaustu, který stojí nedaleko vepřína, na jehož místě se nacházel za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Táborem celkově prošlo 1309 registrovaných lidí, nejméně 326 jich zemřelo.

Strašák redakci řekl, že muzeum zatím kvůli incidentu policii neoslovilo. "Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat. Je to provokace někoho, kdo na sebe chce nejspíše upozornit nebo má problém s likvidací vepřína. Každopádně to vypovídá o vyspělosti těch, kteří tam tu hlavu umístili," dodává Strašák.

Jenže policii by případ mohl zajímat. Podle advokáta Miroslava Krutiny by pachatelé mohli být obviněni z hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny. "Určitě to může být tak bráno vůči romské menšině, pro kterou je ten památník symbolem útrap druhé světové války a genocidy vůči nim," říká Krutina s tím, že jednotlivci za takový čin hrozí až dva roky vězení, skupině pak o rok více.

Zvrhlé, reagují politici

Politici čin odsoudili. "Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné. Vymyká se to mému chápání," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i oblast lidských práv.

"Je to naprosto zvrhlé," sdělila Helena Langšádlová z TOP 09. Podle šéfa poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška dochází ke zpochybňování základních hodnot a k překrucování historie. "Toto je jeden z projevů někoho, komu toto hrubnutí veřejného prostoru přichází vhod. Odsuzuji toto jednání, stejně jako události, které k němu vedou, a zpochybňování holokaustu je jednou z nich," řekl.

Odkoupení vepřína v Letech na Písecku vyjednávalo postupně několik kabinetů. Nakonec se to podařilo až vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Stát za vepřín, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, zaplatí zhruba 450 milionů.

Vepřín bude v následujících letech zbourán a na jeho místě vyroste nový památník, který bude připomínat utrpení a smrt stovek Romů.

Utrpení lidí v koncentračním táboře v Letech v posledních týdnech zpochybnili někteří politici SPD. Předseda Tomio Okamura se za své výroky o tom, že tábor nebyl oplocený, omluvil. Poslanec Miloslav Rozner zase tábor označil za "neexistující pseudokoncentrák". Oba kvůli svým výrokům čelí trestním oznámením.

Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech. | Foto: Cecílie Kutálková
 

Právě se děje

před 56 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy