K památníku v Letech někdo položil prasečí hlavu. Chtějí nás vyprovokovat, říká romské muzeum

Lukáš Prchal Sandro Elčić, Lukáš Prchal
Aktualizováno 1. 3. 2018 22:10
Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat, komentovalo čin Muzeum romské kultury, které památník spravuje.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech. | Foto: Erik Švamberk

Písek - Neznámý člověk položil o víkendu k památníku v Letech, který připomíná oběti romského holokaustu, uříznutou prasečí hlavu. Muzeum romské kultury, které areál spravuje, případ označilo za provokaci.

"Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl Aktuálně.cz vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Podle prezidenta Evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamina Abtana je událost důsledkem nenávistných výroků zejména českého prezidenta a lídra české krajní pravice. 

Za nechutný rasistický útok a zneuctění pietního místa označil víkendovou událost mluvčí česko-romského občanského sdružení Konexe Miroslav Brož. Podle něj jde o důsledek nálad v české společnosti. "Když už ne přímo popírání, tak alespoň zpochybňování nebo bagatelizování romského holokaustu je v České republice rozšířeným fenoménem a vcelku mainstreamovým názorem," uvedl Brož večer v tiskovém prohlášení.

Prasečí hlavu umístil někdo o víkendu přímo k památníku romského holokaustu, který stojí nedaleko vepřína, na jehož místě se nacházel za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Táborem celkově prošlo 1309 registrovaných lidí, nejméně 326 jich zemřelo.

Strašák redakci řekl, že muzeum zatím kvůli incidentu policii neoslovilo. "Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat. Je to provokace někoho, kdo na sebe chce nejspíše upozornit nebo má problém s likvidací vepřína. Každopádně to vypovídá o vyspělosti těch, kteří tam tu hlavu umístili," dodává Strašák.

Jenže policii by případ mohl zajímat. Podle advokáta Miroslava Krutiny by pachatelé mohli být obviněni z hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny. "Určitě to může být tak bráno vůči romské menšině, pro kterou je ten památník symbolem útrap druhé světové války a genocidy vůči nim," říká Krutina s tím, že jednotlivci za takový čin hrozí až dva roky vězení, skupině pak o rok více.

Zvrhlé, reagují politici

Politici čin odsoudili. "Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné. Vymyká se to mému chápání," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i oblast lidských práv.

"Je to naprosto zvrhlé," sdělila Helena Langšádlová z TOP 09. Podle šéfa poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška dochází ke zpochybňování základních hodnot a k překrucování historie. "Toto je jeden z projevů někoho, komu toto hrubnutí veřejného prostoru přichází vhod. Odsuzuji toto jednání, stejně jako události, které k němu vedou, a zpochybňování holokaustu je jednou z nich," řekl.

Odkoupení vepřína v Letech na Písecku vyjednávalo postupně několik kabinetů. Nakonec se to podařilo až vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Stát za vepřín, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, zaplatí zhruba 450 milionů.

Vepřín bude v následujících letech zbourán a na jeho místě vyroste nový památník, který bude připomínat utrpení a smrt stovek Romů.

Utrpení lidí v koncentračním táboře v Letech v posledních týdnech zpochybnili někteří politici SPD. Předseda Tomio Okamura se za své výroky o tom, že tábor nebyl oplocený, omluvil. Poslanec Miloslav Rozner zase tábor označil za "neexistující pseudokoncentrák". Oba kvůli svým výrokům čelí trestním oznámením.

Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech.
Prasečí hlava, kterou kdosi položil k památníku v Letech. | Foto: Cecílie Kutálková
 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy