Policie ukončila vyšetřování, v kauze ROP Severozápad navrhla obžalovat 26 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2019 16:43
Policie navrhla obžalovat 26 lidí v kauze ROP Severozápad, ve které čelí obvinění například severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek nebo bývalí hejtmani Jana Vaňhová a Josef Novotný. V úterý to uvedl server Seznam Zprávy. O návrhu nyní rozhodne státní zástupce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx. Kauza se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Euro, ilustrační foto.
Euro, ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Mohu potvrdit, že policejní orgán ukončil vyšetřování a státnímu zástupci předal spisový materiál s návrhem na podání obžaloby," uvedl pro server Minx, který případ dozoruje.

Obvinění podle vyšetřovatelů ovlivňovali, kdo dostane dotace z Evropské unie, jsou stíháni kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Policie skončila vyšetřování po dvou a půl letech, podle Seznamu má spis zhruba 40 000 stran. Jeden z obviněných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, s policií spolupracuje. Seznam uvedl, že podle Kušnierze ovlivňovali rozdělování dotací zejména Novák s Ježkem. Ježek podle serveru odmítá tvrzení, že bývalému řediteli dotačního úřadu dával nějaké pokyny.

Mezi obviněnými v případu jsou také generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala, bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší krajský předseda ČSSD Arno Fišera a bývalý poslanec KSČM Jaroslav Borka. Poslancem byl také Novotný (ČSSD), Novák byl senátorem za ODS, v níž byl Ježek vlivným členem.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, v dosavadních dílčích případech týkajících se dotačního programu ROP Severozápad rozhodoval Krajský soud v Ústí nad Labem. Letos v dubnu vrátil státnímu zástupci věc Kušnierze a bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudy, aby se jejich případ spojil s hlavní kauzou, v níž nyní padl návrh na obžalobu.

Kušnierz si měl podle dva roky starého rozsudku odpykat za ovlivňování dotačních projektů sedm let vězení, Kouda dostal podmíněný trest. Nejvyšší soud následně vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo státní zastupitelství, a částečně dal zapravdu také dovolání Koudy. Případ se týkal ovlivňování projektů za 1,4 miliardy korun, zhruba 922 milionů korun dotační úřad proplatil. Kušnierz v této věci strávil ve vězení téměř rok a půl, podmíněně propuštěn byl loni v prosinci.

Na podmínku se předtím dostal ven i z pětiletého trestu za to, že chtěl s pomocí svých tří přátel získat z přidělených dotací provize. Tři Kušnierzovi komplicové a tři žadatelé o dotace dostali v této kauze podmíněné tresty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy