Policie: Rozkrádání státního majetku netrestáme

Sabina Slonková
11. 12. 2007 2:00
Prezident NKÚ Dohnal je rozezlen

Praha - Škody způsobené manažery státních hmotných rezerv šly do stovek milionů, přesto policie a státní zastupitelství rozhodly, že za to žádný ze státních úředníků pykat nebude.

Rozkrádání majetku ve státních hmotných rezervách přitom přimělo Nejvyšší kontrolní úřad k nepříliš častému kroku: úřad podal na základě svého šetření trestní oznámení na zaměstnance státních hmotných rezerv. Novináři nadto prokázali, že Správa státních hmotných rezerv v minulých letech kvůli svým manažerům přišla nejméně o dvě stovky milionů.

Šéf NKÚ Dohnal neskrývá zlobu
Šéf NKÚ Dohnal neskrývá zlobu | Foto: Ludvík Hradilek

"Policie případ odložila, nebylo prokázáno spáchání trestného činu," konstatovala ale za protikorupční službu Pavla Kopecká.

Správa státních hmotných rezerv - státní úřad s dvoumiliardovým rozpočtem - má za úkol shromažďovat strategické suroviny (ropu či obilí) pro krizové situace, jako je na příklad přírodní pohroma, teroristický útok či průmyslová havárie. A tyto suroviny také musí pravidelně obměňovat.

Drahý úředník? Stačí cvičená opice

Verdikt policie, která rozhodla na základě pokynů státního zástupce, Nejvyšší kontrolní úřad evidentně zaskočil a na svých podezřeních vůči zaměstnancům hmotných rezerv trvá. Rozzlobený prezident úřadu František Dohnal ve své reakci pro Aktuálně.cz s nadsázkou konstatoval, že zjevně vůbec nemá smysl podobná podezření vyšetřovat.

Fakta

Co je Správa státních hmotných rezerv?

  • Veřejnosti nepříliš známá instituce, která hospodaří s dvoumiliardovým rozpočtem a stará se o to, aby v případě jakékoli krize měl stát dostatek strategických surovin. Správa rozhoduje o pravidelné obměně státních zásob ropy, obilí a dalších komodit. Jinak řečeno: uzavírá obchodní smlouvy s firmami, od nichž suroviny nakupuje.
  • NKÚ zjistil do té doby neveřejnou informaci, že obrat správy v letech 2004 a 2005 přesahoval 40 miliard. Podle NKÚ tato informace nebyla známa ani vládě.
  • Úřad stál na první pohled dlouho i mimo zájem politiků. Jinak totiž nelze vysvětlit, proč již dříve nezasáhli proti nevýhodným smlouvám. Ve skutečnosti ale měli politici vždy enormní zájem dostat do vedení firmy "své" lidi.
  • Naposledy to byl někdejší premiér ČSSD Stanislav Gross, který prosadil do čela správy svého stranického kolegu Jana Žižku. Spolu s ním měl přijít i Grossův důvěrník a někdejší šéf úřadu vlády Pavel Přibyl. Když na to upozornil týdeník Euro, Přibyl změnil své plány a k Žižkovi nenastoupil.
  • Správa státních hmotných rezerv nicméně vždy spíše platila za úřad s vazbami na lidi kolem bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa. Jen na okraj - místopředsedou správy se stal Stanislav Svoboda, tchán účastníka proslulé schůzky "pět na stole v českých" Roberta Piksy (na ní byl kromě Piksy ještě Zdeněk Doležel a Jacek Spyra). Více o této kauze naleznete ZDE: "Pět na stole v českých"- Policie nemá důkaz

"V této chvíli jsou podle mého názoru dva možné výklady. Ten první znamená, že státní úředník, který si neplní své povinnosti při ochraně státního majetku, není trestně odpovědný. V tom případě by asi stálo za zvážení, zda při výběru státních úředníků má smysl jmenovat na odpovědná místa vysoce nadprůměrně placené zaměstnance, aby dohlíželi na ochranu státního majetku. Jmenování cvičeného zvířete na takové místo by výrazně snížilo provozní náklady státu na příklad pouze na nákup potřebného množství levných banánů. Výsledek pro ochranu státního majetku by byl pravděpodobně stejný," prohlásil prezident NKÚ Dohnal.

A jeho druhý výklad? To samé cvičené zvíře by mohlo nahradit při vyšetřování poklesků státních úředníků policii. "Výsledek by mohl být zase stejný ve formě připravených a unifikovaných dopisů, že nikdo nic trestného nespáchal," dodal Dohnal.

Ředitel odešel a tím to skončilo

Státní hmotné rezervy řízené vládou přišly o stovky milionů během minulých let, kdy opakovaně dávaly vydělat soukromým firmám na úkor státu. Smlouvy byly prokazatelně nevýhodně nastavené.

Kromě toho se ukázalo, že stát v několika případech vůbec neměl přehled, co se fakticky se zásobami určenými pro krizové situace děje.

Po nástupu Topolánkovy vlády kabinet loni bezprostředně po zjištění NKÚ odvolal šéfa Státních hmotných rezerv Jana Žižku. O důsledné vyšetření kauzy se už ale odpovědní ministři vnitra a spravedlnosti nepostarali.

A jak loni komentoval své odvolání a následný zájem policie někdejší šéf hmotných rezerv Žižka? "Vyšetřování se nebojím, podle mého názoru bylo vše v pořádku," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy