Policie obvinila Babišovu firmu kvůli zakázce s poštou

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
14. 5. 2014 10:35
Firma Agrotec se podle žalobce podílela na manipulaci zakázky České pošty týkající se dodávky pneumatik.
Česká pošta. Ilustrační foto.
Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

PrahaPolicie nově stíhá společnost Agrotec, která patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše, v případu České pošty.

"Společnost Agrofert, a. s., vzala na vědomí skutečnost, že její dceřiná společnost Agrotec, a. s., byla jakožto právnická osoba obviněna v souvislosti s veřejnou zakázkou na dodávku pneumatik pro Českou poštu, s. p.," uvedl mluvčí společnosti Karel Hanzelka.

Podle informací deníku Aktuálně.cz rozšířila policie také obvinění u třech již stíhaných a začala stíhat další dvě společnosti.

"Celkem je k dnešnímu dni ve věci stíháno patnáct fyzických osob a sedm právnických osob," uvedl státní zástupce Zdeněk Matula. Většina obvinění souvisí s porušováním zákona při veřejných zakázkách.

Matula to, že byla obviněna firma Agrotec, nepotvrdil. "V přípravném řízení nelze uvádět ani potvrzovat totožnost obviněných," řekl Aktuálně.cz Matula.

Zakázka na dodávku pneumatik

Policie naposledy kvůli podezřelým zakázkám České pošty zasahovala v jejích centrálách v Jindřišské a Olšanské ulici v polovině dubna. Tehdy si kriminalisté přišli pro obchodní dokumenty s firmou Agrotec.

Česká televize v dubnu uvedla, že se vyšetřování pravděpodobně týká zakázky již z roku 2006. "Podle našich informací šlo o podlimitní zakázku na dodávku pneumatik pro Českou poštu," řekl ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Agrotec patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše a do začátku dubna mu šéfoval předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

 

Právě se děje

před 30 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy