Policie obvinila šest lidí kvůli obchodu se steroidy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 6. 1. 2014 11:46
Zajistila také 100 000 tablet a 400 ampulí za více než milion korun.
Foto: Policie ČR

Hradec Králové - Policie obvinila šest lidí kvůli obchodu s anabolickými steroidy. Zajistila také 100 tisíc tablet a 400 ampulí v hodnotě 1,3 milionu korun. Informovala o tom mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Zadržení nakupovali zakázané látky na černém trhu, především v asijských zemích, a poté je pašovali do Evropské unie. Zde látky přebalovali a označovali padělanými etiketami. Výrobky pak dále distribuovali prostřednictvím objednávek internetových obchodů po celé Evropě.

Členům organizované skupiny hrozí až dvanáct let vězení

Skupina působila, kromě České republiky, také na území Španělska, Ukrajiny, SRN a Kypru. Její členové jsou stíháni pro výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, za což jim v případě prokázáni viny hrozí až dvanáct let vězení.

"Případ není v současné době ještě uzavřen. Vzhledem k rozsahu vyšetřování, které probíhá paralelně v Německu, nelze vyloučit, že dojde k zadržení a obvinění dalších pachatelů," dodala mluvčí. 

K odhalení skupiny došlo koncem loňského roku v rámci akce s krycím názvem "ROID II", kterou prováděli příslušníci Národní protidrogové centrály. Akce byla zaměřená na distributory látek s anabolickým a jiným hormonálním účinkem. Na vyšetřování se podíleli také policisté z Královéhradeckého kraje, pracovníci Celního ředitelství Praha a německého celního pátracího úřadu.

Užívání anabolických steroidů ohrožuje zdraví, v případě užití padělků se riziko zvyšuje.

"Vzhledem k snadné dostupnosti steroidů, zejména prostřednictvím internetu, a bezohlednosti dealerů dochází často k situacím, kdy zakoupené steroidy obsahují jinou účinnou látku, než jaká je deklarována na obalu, nebo účinnou látku pravou, ale v jiných množstevních poměrech. Pro uživatele to muže mít až fatální dopady na jeho zdraví," uvedla Kudláčková.

Výroba a obchod s neregistrovanými steroidy je v ČR trestným činem teprve od roku 2010, do té doby bylo trestné pouze jejich podávání mládeži.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

před 48 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy