reklama
 
 

Policie: Obchodník s naftou připravil stát o 100 milionů

30. 6. 2014 15:30
Muž byl společně se svým synem za daňové úniky odsouzen již loni. Tehdy způsobili více než půlmiliardovou škodu.

Praha - Odsouzený překupník nafty a jeho syn jsou spolu s dvěma lidmi podezřelí z dalšího daňového úniku se škodou přes 100 milionů korun. Oznámil to mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Z dostupných informací vyplývá, že obviněnými by měli být kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral a jeho syn Roman, které v dubnu soud poslal do vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Aktuální případ podle Ibeheje vyšetřovali policisté čtyři roky. Kroměřížský podnikatel a jeho syn s dalšími dvěma osobami údajně v prvním čtvrtletí roku 2009 organizovali a prováděli odběry minerálních olejů osvobozených od spotřební daně v daňovém skladu státní firmy Čepro.

Pak oleje přeprodávali prostřednictvím nastrčených podniků. "V těchto společnostech podle závěrů policistů působili takzvaní bílí koně," uvedl policejní mluvčí. Firmy pak prý prodávaly pohonné hmoty koncovým odběratelům a neodváděly DPH. Celková škoda způsobená státu podle něj dosahuje téměř 106 milionů korun.

Ibehej uvedl, že za podobnou trestnou činnost byli zmíněný podnikatel i jeho syn nedávno odsouzeni Krajským soudem v Ostravě, a vysoké tresty potvrdil i odvolací Vrchní soud v Olomouci. Právě Vybíral se synem byli loni odsouzeni ostravským soudem za machinace při obchodech s pohonnými hmotami se škodou na daních ve výši 564 milionů.

Olomoucký vrchní soud pak letos v dubnu Vybíralovi staršímu zvýšil trest na 13 let vězení a mladšímu ponechal trest 10,5 roku. Zlínský soud navíc v současnosti řeší další případ, ve kterém figuruje Radomír Vybíral, a to údajný daňový únik při obchodech s leteckým petrolejem se škodou přes 157 milionů korun.

autor: ČTK | 30. 6. 2014 15:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama