Policie: Obchodník s naftou připravil stát o 100 milionů

ČTK ČTK
30. 6. 2014 15:30
Muž byl společně se svým synem za daňové úniky odsouzen již loni. Tehdy způsobili více než půlmiliardovou škodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Odsouzený překupník nafty a jeho syn jsou spolu s dvěma lidmi podezřelí z dalšího daňového úniku se škodou přes 100 milionů korun. Oznámil to mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Z dostupných informací vyplývá, že obviněnými by měli být kroměřížský podnikatel Radomír Vybíral a jeho syn Roman, které v dubnu soud poslal do vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Aktuální případ podle Ibeheje vyšetřovali policisté čtyři roky. Kroměřížský podnikatel a jeho syn s dalšími dvěma osobami údajně v prvním čtvrtletí roku 2009 organizovali a prováděli odběry minerálních olejů osvobozených od spotřební daně v daňovém skladu státní firmy Čepro.

Pak oleje přeprodávali prostřednictvím nastrčených podniků. "V těchto společnostech podle závěrů policistů působili takzvaní bílí koně," uvedl policejní mluvčí. Firmy pak prý prodávaly pohonné hmoty koncovým odběratelům a neodváděly DPH. Celková škoda způsobená státu podle něj dosahuje téměř 106 milionů korun.

Ibehej uvedl, že za podobnou trestnou činnost byli zmíněný podnikatel i jeho syn nedávno odsouzeni Krajským soudem v Ostravě, a vysoké tresty potvrdil i odvolací Vrchní soud v Olomouci. Právě Vybíral se synem byli loni odsouzeni ostravským soudem za machinace při obchodech s pohonnými hmotami se škodou na daních ve výši 564 milionů.

Olomoucký vrchní soud pak letos v dubnu Vybíralovi staršímu zvýšil trest na 13 let vězení a mladšímu ponechal trest 10,5 roku. Zlínský soud navíc v současnosti řeší další případ, ve kterém figuruje Radomír Vybíral, a to údajný daňový únik při obchodech s leteckým petrolejem se škodou přes 157 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy