Policie navrhla obžalovat Mynářova šéfa Lán Baláka kvůli těžbě kamene

ČTK ČTK
27. 5. 2021 14:01
Policie navrhla obžalovat ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Uvedla to Česká televize. Potvrdila jí to státní zástupkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze, která má o obžalobě rozhodovat. Baláka v květnu nepravomocně potrestal soud za manipulaci zakázky v Lánech tříletým vězením.
Miloš Balák
Miloš Balák | Foto: ČTK

V případu těžby kamene v Lánské oboře policie obvinila Baláka z porušení povinnosti při správě cizího majetku loni na podzim. Původně jej vinila ze zpronevěry, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace.

Kriminalisté začali kvůli těžbě kamene v oboře stíhat loni na jaře tři lidi. Podle kriminalistů vytěžili a odvezli více kamene, než oficiálně vykázali, a způsobili tak škodu nejméně 1,35 milionu korun.

Usnesení o zahájení trestního stíhání zrušilo koncem srpna Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Jeho mluvčí Petr Malý při této příležitosti uvedl, že policií zvolený popis skutku a právní kvalifikace neodpovídal skutkovým zjištěním a policie bude muset ve věci znovu rozhodnout. Podle Malého zrušení usnesení v tomto případě neznamenalo, že se trestný čin nestal.

Hradní kancléř kvůli kauze již dřív ostře kritizoval média, která podle něj šířila o případu lži a vytvářela tlak na vyšetřovatele. Rozhodnutí NSZ podle něj potvrdilo, že zveřejňované informace o případu byly nepravdivé.

Problém se zakázkou na zajištění svahů

Další kauza, ve které Balák figuruje a ve které byl nepravomocně odsouzen, se týká veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Podle květnového rozsudku kladenského soudu Balák zakázku ovlivnil a vedle nepodmíněného trestu vězení mu za to uložil čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu korun.

Prezidentův kancléř a Balákův nadřízený Vratislav Mynář po vynesení tohoto rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Již dříve řekl, že do pravomocného rozsudku šéfa lánské lesní správy neodvolá.

Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební - báňská Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy