Policie chce vyhostit anarchistu Ševcova. Všechny rozsudky byly zrušené, zlobí se jeho právník

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 7. 2018 11:10
Ruský student a anarchista Igor Ševcov má být vyhoštěn z Česka. Policie o tom rozhodla před dvěma týdny a argumentuje mimo jiné tím, že byl před časem odsouzen za natáčení sprejerství. "Policie má přitom mé vyjádření, že můj klient je čistý a všechny rozsudky byly zrušené. A nevzala to na zřetel," řekl Aktuálně.cz advokát Pavel Čižinský s tím, že podal proti vyhoštění odvolání.
Igor Ševcov.
Igor Ševcov. | Foto: ČTK

Praha - Na konci července bude donucen k odjezdu z Česka ruský anarchista a student Igor Ševcov. O jeho vyhoštění na pět let rozhodla před dvěma týdny cizinecká policie v Praze. Proti rozhodnutí se Ševcov odvolal.

Policii k jeho vyhoštění vede několik důvodů: Ševcov nemá v Česku od února povolení k pobytu a v minulosti byl odsouzen za to, že natáčel sprejování hesel na zeď ruzyňské věznice.

"Správní orgán spatřuje závažné narušení veřejného pořádku zejména ve skutečnosti, že cizinec naplnil skutkovou podstatu trestného činu poškození cizí věci formou účastenství, za což byl odsouzen Vrchním soudem v Praze," píše se v rozhodnutí o vyhoštění, které má on-line deník Aktuálně.cz k dispozici.

Vrchní soud Ševcovovi tehdy v rozsudku zakázal vstup na sportovní, kulturní a jiné společenské akce na tři roky.

Zvláštní ovšem je, že policie argumentuje rozsudkem, který o pár měsíců později zrušil Nejvyšší soud a ruského studenta se tím zastal. Soud vše následně předal Městskému úřadu v Praze 6, kde k natáčení sprejerství na zeď ruzyňské věznice došlo. Úřad vše znovu prošetřil a dospěl k závěru, že Ševcov se natáčením sprejování hesel nedopustil ani přestupku.

Policie to nijak nereflektovala. A to přesto, že ji na zrušení rozsudku upozornil Ševcovův advokát Pavel Čižinský. "Policie má mé vyjádření, že můj klient je čistý a všechny rozsudky byly zrušené. A nevzala to na zřetel," řekl Aktuálně.cz Čižinský s tím, že proti vyhoštění podali odvolání.

Policie, která o vyhoštění rozhodla, se k případu nechtěla vyjadřovat vzhledem k neveřejnému charakteru řízení. "Vyhoštění je všeobecně správním úkonem, kdy správní řízení je dle zákona celkově neveřejné," řekl redakci mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Není tedy jasné, proč se policie opírá o zrušený rozsudek.

Nebezpečný úřadům

Poslední důvod našla policie v rozhovoru, který Ševcov poskytl před rokem DVTV, kde podle policie doložil svůj záměr jednat proti zákonům země. V rozhovoru s Martinem Veselovským tehdy Ševcov prohlásil, že chce být nebezpečný pro "represivní instituce".

"… narušuje veřejný pořádek, jelikož vědomě porušuje právní předpisy republiky, a toto jednání navíc veřejně propaguje v médiích a potvrzuje, že tak jedná záměrně," zdůvodňuje policie v rozhodnutí.

Ševcovův advokát policejní argumentaci odmítá. "Je to absurdní, takhle zdůvodnit vyhoštění. Navíc když to někdo řekl jen takhle do médií. Pokud úřady někoho nespravedlivě pronásledují, tak je pro mě pochopitelné, že chce být pro ty dané instituce nebezpečný," dodal Čižinský, který věří, že Ševcov vyhoštěn nebude.

Anarchista se však ani vrátit nechce, protože může být kvůli svému politickému smýšlení v domovském Rusku pronásledován a perzekvován. Proti jeho vyhoštění se už v minulosti postavily osobnosti jako filozof Jan Sokol a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Ruský student byl kromě obvinění z natáčení sprejování před třemi lety zatčen a následně obviněn z útoku zápalnými lahvemi na dům tehdejšího ministra obrany Martina Stropnického. Soudy mu ale nakonec žádný trestný čin neprokázaly. Jediným důkazem byla pachová stopa na jedné z lahví.

Ministerstvo spravedlnosti se loni v létě Ševcovovi omluvilo za to, že byl stíhán a tři měsíce držen ve vazbě. Kromě toho dostal odškodné ve výši 359 608 korun. "Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení," napsal úřad loni v červnu.

Chtěl bych být nebezpečný pro český stát (systém), chtěl bych dělat to, co bude narušovat status quo, říká anarchista Igor Ševcov. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy