Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo Ševcovovi za stíhání a vazbu. Anarchista dostane 360 tisíc

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 8. 6. 2017 16:22
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi za to, že byl stíhán a řadu měsíců strávil ve vazbě. Kromě toho mu resort řízený Robertem Pelikánem dal odškodné ve výši 359 608 tisíc korun. "Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o vazebním stíhání Vašeho klienta," napsalo ministerstvo advokátovi ruského anarchisty v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Ruský anarchista Igor Ševcov.
Ruský anarchista Igor Ševcov. | Foto: ČTK

Praha - Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi za to, že byl stíhán a řadu měsíců strávil ve vazbě. Kromě toho mu resort řízený Robertem Pelikánem dá odškodné ve výši 359 608 tisíc korun. Ševcov byl podezřelý z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického.

"Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení," napsalo ministerstvo v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Advokát ruského anarchisty je však spokojen jenom částečně. "Dali mu čtvrtinu toho, co žádal," řekl redakci krátce právník Pavel Kožoušek.

Pelikánovo ministerstvo se anarchistovi omluvilo a přiznalo mu odškodnění ze tří důvodů. Za to, že byl neoprávněně ve vazbě, dostane 92 tisíc. Za náklady na obhajobu mu ministerstvo přiřklo 102 608 korun. A za třetí bude odškodněn za to, že byl vůbec trestně stíhán.

"Ministerstvo spravedlnosti se za tuto skutečnost omlouvá a přiznává žadateli zadostiučinění ve výši 15 tisíc korun za jeden měsíc stíhání, tedy celkem 165 tisíc za celé trestní řízení v délce 11 měsíců," píše v rozhodnutí Jakub Severa, ředitel odboru odškodňování.

Anarchista Igor Ševcov žádal odškodné jeden a půl milionu korun. A to z důvodu, že strávil devadesát dva dní ve vazbě kvůli podezření z útoku na dům v pražském Suchdole, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.

Osvobozen pro nedostatek důkazů

Útok zápalnými lahvemi na ministrův dům Ševcovovi ale neprokázali. Sama žalobkyně u soudu tehdy požádala o zastavení stíhání, protože pro prokázání útoku neměla dostatek důkazů.

Ševcov studující v Česku etnologii byl sice z útoku na dům Stropnických osvobozen, ale dostal trest za natáčení sprejování. Nejdříve jej chtěl první soud vyhostit, vrchní soud mu v odvolacím řízení ale trest zmírnil a zakázal mu na tři roky účast na všech demonstracích.

Anarchista byl za natáčení sprejerství stíhán spolu s Lukášem Borlem, kterého policie spojuje se Sítí revolučních buněk. Ta se přihlásila k několika požárům policejních aut, která hořela hlavně v Praze. Po Borlovi bylo od konce předminulého roku vyhlášeno pátrání a na začátku loňského září jej zatkli policisté v Mostě. Igor Ševcov spojení se Sítí revolučních buněk v minulosti už několikrát zásadně odmítl.

Chtěl bych být nebezpečný pro český stát (systém), chtěl bych dělat to, co bude narušovat status quo, říká anarchista Igor Ševcov. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy