Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo Ševcovovi za stíhání a vazbu. Anarchista dostane 360 tisíc

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 8. 6. 2017 16:22
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi za to, že byl stíhán a řadu měsíců strávil ve vazbě. Kromě toho mu resort řízený Robertem Pelikánem dal odškodné ve výši 359 608 tisíc korun. "Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o vazebním stíhání Vašeho klienta," napsalo ministerstvo advokátovi ruského anarchisty v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Ruský anarchista Igor Ševcov.
Ruský anarchista Igor Ševcov. | Foto: ČTK

Praha - Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi za to, že byl stíhán a řadu měsíců strávil ve vazbě. Kromě toho mu resort řízený Robertem Pelikánem dá odškodné ve výši 359 608 tisíc korun. Ševcov byl podezřelý z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického.

"Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení," napsalo ministerstvo v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Advokát ruského anarchisty je však spokojen jenom částečně. "Dali mu čtvrtinu toho, co žádal," řekl redakci krátce právník Pavel Kožoušek.

Pelikánovo ministerstvo se anarchistovi omluvilo a přiznalo mu odškodnění ze tří důvodů. Za to, že byl neoprávněně ve vazbě, dostane 92 tisíc. Za náklady na obhajobu mu ministerstvo přiřklo 102 608 korun. A za třetí bude odškodněn za to, že byl vůbec trestně stíhán.

"Ministerstvo spravedlnosti se za tuto skutečnost omlouvá a přiznává žadateli zadostiučinění ve výši 15 tisíc korun za jeden měsíc stíhání, tedy celkem 165 tisíc za celé trestní řízení v délce 11 měsíců," píše v rozhodnutí Jakub Severa, ředitel odboru odškodňování.

Anarchista Igor Ševcov žádal odškodné jeden a půl milionu korun. A to z důvodu, že strávil devadesát dva dní ve vazbě kvůli podezření z útoku na dům v pražském Suchdole, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.

Osvobozen pro nedostatek důkazů

Útok zápalnými lahvemi na ministrův dům Ševcovovi ale neprokázali. Sama žalobkyně u soudu tehdy požádala o zastavení stíhání, protože pro prokázání útoku neměla dostatek důkazů.

Ševcov studující v Česku etnologii byl sice z útoku na dům Stropnických osvobozen, ale dostal trest za natáčení sprejování. Nejdříve jej chtěl první soud vyhostit, vrchní soud mu v odvolacím řízení ale trest zmírnil a zakázal mu na tři roky účast na všech demonstracích.

Anarchista byl za natáčení sprejerství stíhán spolu s Lukášem Borlem, kterého policie spojuje se Sítí revolučních buněk. Ta se přihlásila k několika požárům policejních aut, která hořela hlavně v Praze. Po Borlovi bylo od konce předminulého roku vyhlášeno pátrání a na začátku loňského září jej zatkli policisté v Mostě. Igor Ševcov spojení se Sítí revolučních buněk v minulosti už několikrát zásadně odmítl.

Chtěl bych být nebezpečný pro český stát (systém), chtěl bych dělat to, co bude narušovat status quo, říká anarchista Igor Ševcov. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy