Policie chce obžalovat dva lidi a firmu v kauze Lesní správy Lány

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2019 14:00
Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu právnickou osobu za zmanipulování veřejné zakázky Lesní správy Lány. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře. Případ se týká zakázky na opravu svahu u vodní nádrže Klíčava. Podle dřívějších informací byl mezi stíhanými ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který vinu odmítá.
Lesní správa Lány.
Lesní správa Lány. | Foto: ČTK

"Obvinění v souvislosti se zadáním veřejné zakázky v úmyslu opatřit jinému prospěch velkého rozsahu měli zjednat některému dodavateli přednost a výhodnější podmínky na úkor jiných dodavatelů," popsal podstatu skutku mluvčí. O podání obžaloby bude rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství.

"Na mém rozhodnutí ctít presumpci neviny se nic nemění. Pan Balák může být odsouzen stejně jako plně očištěn. Osvobozujících rozsudků je v těchto případech v poslední době mnohem víc než odsuzujících," řekl hradní kancléř Vratislav Mynář.

Kancléř tvrdí, že si nechal zpracovat nezávislý právní posudek, který neshledal na straně Baláka žádný trestný čin. "Nezkoušejme být rychlejší než spravedlnost," poznamenal.

Podobně jako Mynář reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Napsal, že se v reakci na rozhodnutí policie omezí na poukaz na presumpci neviny. "V právním státě vskutku není návrh na obžalobu odsouzením," uvedl.

Podle šéfa Lesní správy byla zakázka "stoprocentně v pořádku"

Policie v souvislosti se zakázkou zadržela v roce 2017 tři lidi, následovaly domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků na řadě míst včetně budovy Lesní správy Lány. Zakázku prováděly firma Energie - stavební a báňská a společnost Syner. Podle médií je druhým obviněným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky jeden z Balákových spolupracovníků.

Klíčava je jedním ze zdrojů pitné vody pro Kladno a okolí. Oprava svahů podél nádrže skončila v Lánské oboře letos v červnu. Balák při té příležitosti uvedl, že zakázka byla stoprocentně v pořádku a že o nutnosti provést práce bylo rozhodnuto ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl. Dále řekl, že o manipulaci s cenou zakázky či o ovlivňování rozsahu prací nemá žádné informace.

Projekt v hodnotě zhruba 300 milionů korun má bránit erozi půdy a následnému usychání stromů kolem nádrže. Práce trvaly čtyři roky ve dvou etapách. Vznikly více než čtyři kilometry speciálních opěrných zdí a 7,5 kilometru zpevněných cest.

Lesní správa Lány se stará téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.

Video: V Lánské oboře zpevnili svahy u přehrady. Obviněný šéf lesní správy projekt hájí

V Lánské oboře skončila oprava svahů podél nádrže Klíčava, kterou vyšetřuje policie. Projekt měl stát zhruba 300 milionů korun. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy