Obchvat Olbramovic podle hejtmanky není v ohrožení, termín se prý posouvat nebude

ČTK ČTK
26. 8. 2019 20:34
Plánovaná výstavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku není ohrožena a její termín by se neměl posouvat. Na pondělním zasedání krajského zastupitelstva to slíbila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.
Olbramovice
Olbramovice | Foto: Ludvík Hradilek

Reagovala tak na dotazy opozičních občanských demokratů, kteří o záležitosti vyvolali jednání. Ministerstvo dopravy k výstavbě obchvatu nedávno zrušilo stavební povolení, kraj má vydat nové rozhodnutí.

ODS v této souvislosti navrhla ustavit koordinátora pro stavbu obchvatů ve Středočeském kraji, zastupitelé to ale odmítli.

Krajský úřad podle ministerstva vydal povolení k ochvatu Olbramovic v rozporu se zákonem, proto bylo v odvolacím řízení zrušeno a věc vrácena k novému projednání. Objevily se obavy, že se tím výstavba oddálí o několik let. To by mělo pro místní lidi nepříjemné následky.

Středem Olbramovic každý den projíždějí desetitisíce aut, obchvat má obci ulevit od tranzitní dopravy. Krajský úřad ale tvrdí, že chce nové rozhodnutí vydat co nejdříve. "Odbor dopravy začal neprodleně v rámci správního řízení konat," uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

Proti původnímu rozhodnutí bylo podáno přes 60 námitek od sedmi subjektů. Podali je společnost provozující autobazar, obyvatelé Olbramovic, město a firma Imoba z holdingu Agrofert, která vlastní farmu Čapí hnízdo.

Kraj, v jehož vedení je hnutí ANO, už dříve odmítl jakýkoli politický vliv na řízení kolem výstavby obchvatu. Rozhodování je podle něj zcela nezávislé na krajské samosprávě, tedy jak na hejtmance, tak na ostatních členech krajské rady.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zdroje blízké britské vládě: uzavření obchodní dohody s EU má stále jen asi poloviční šanci na úspěch

 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian, jsou šance na to, že se podaří vyjednat smlouvu o vztazích Británie s Evropskou unií, jen asi 50 na 50. Poté, co se Londýn s Bruselem po týdnu vyčerpávajících jednání nedokázaly dohodnout, bude dnes odpoledne o situaci telefonicky mluvit přímo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období. Podle zdrojů v EU bodem sváru zůstává otázka přístupu rybářů z EU do britských vod, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy