Česko může Nikulina vydat do USA, kde ho viní z hackerských útoků. Poslední slovo bude mít Pelikán

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 17:20
Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. O jeho vydání usiluje také Moskva. Konečné slovo tak bude mít ministr spravedlnosti. Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z hackerství. O jeho extradici usiluje také Moskva, kam je vydání podle dřívějšího soudního rozhodnutí rovněž možné. Konečné slovo bude mít český ministr spravedlnosti, který může rozhodnout i o tom, že Nikulina nevydá nikam.

Současný ministr Robert Pelikán (ANO) nechce před prostudováním spisu předjímat, k jaké variantě by se přiklonil.

Soudní senát Karla Šemíka zamítl Nikulinovu stížnost proti květnovému rozhodnutí pražského městského soudu, který dal extradici do USA zelenou. Podle Šemíka nejsou dány žádné zákonné důvody, proč by Nikulin nemohl být do Spojených států vydán.

Jednání provázejí zostřená bezpečnostní opatření, chodby soudu hlídají se samopaly těžkooděnci z Vězeňské služby. Novináři si Nikulina nesmějí natáčet ani fotit.

Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Soudce shrnul, že údajné skutky jsou trestné i podle českého práva a že nejde o činy, které by měly politickou povahu - jejich motivem byl zisk. Zmínil i velký rozsah údajné trestné činnosti a vysokou výši škody, kterou Nikulin podle USA způsobil.

Rus trvá na tom, že je nevinný. "Když člověka zadržují a obviňují z (trestné) činnosti, musí mu předložit důkazy," prohlásil stručně před soudci. Šemík ale upozornil na to, že v řízení o vydání se nehodnotí vina či nevina vydávaného.

Definitivní rozhodnutí o vydání Nikulina může zbrzdit hned několik okolností. Rusův právník namítá podjatost soudce Šemíka, čímž se bude muset zabývat Nejvyšší soud. Advokát také avizoval podání ústavní stížnosti kvůli údajnému porušení práva na obhajobu a na spravedlivý proces. Ministr Pelikán navíc může nechat přezkoumat rozhodnutí o přípustnosti vydání do USA Nejvyšším soudem. Do procesu může vstoupit i tvorba nové vlády, současný kabinet totiž podá ve středu demisi. Pelikán by měl sice ve vládě pokračovat, není ale jasné, zda právě na ministerstvu spravedlnosti.

Ministr v pátek novinářům řekl, že extradiční žádosti USA i Ruska prostuduje, až mu bude předložen spis. Upozornil na to, že vedle podání ústavní stížnosti by Nikulin mohl ještě zažádat o azyl, což může konečné rozhodnutí ještě více oddálit.

Nikulin tvrdí, že americká obvinění vycházejí pouze z tvrzení agentů FBI, kteří po něm prý výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání Nikulina do USA zabránila. O jeho extradici požádalo Rusko ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Soud se však přiklonil k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 7 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy