Česko může Nikulina vydat do USA, kde ho viní z hackerských útoků. Poslední slovo bude mít Pelikán

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 17:20
Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. O jeho vydání usiluje také Moskva. Konečné slovo tak bude mít ministr spravedlnosti. Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z hackerství. O jeho extradici usiluje také Moskva, kam je vydání podle dřívějšího soudního rozhodnutí rovněž možné. Konečné slovo bude mít český ministr spravedlnosti, který může rozhodnout i o tom, že Nikulina nevydá nikam.

Současný ministr Robert Pelikán (ANO) nechce před prostudováním spisu předjímat, k jaké variantě by se přiklonil.

Soudní senát Karla Šemíka zamítl Nikulinovu stížnost proti květnovému rozhodnutí pražského městského soudu, který dal extradici do USA zelenou. Podle Šemíka nejsou dány žádné zákonné důvody, proč by Nikulin nemohl být do Spojených států vydán.

Jednání provázejí zostřená bezpečnostní opatření, chodby soudu hlídají se samopaly těžkooděnci z Vězeňské služby. Novináři si Nikulina nesmějí natáčet ani fotit.

Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Soudce shrnul, že údajné skutky jsou trestné i podle českého práva a že nejde o činy, které by měly politickou povahu - jejich motivem byl zisk. Zmínil i velký rozsah údajné trestné činnosti a vysokou výši škody, kterou Nikulin podle USA způsobil.

Rus trvá na tom, že je nevinný. "Když člověka zadržují a obviňují z (trestné) činnosti, musí mu předložit důkazy," prohlásil stručně před soudci. Šemík ale upozornil na to, že v řízení o vydání se nehodnotí vina či nevina vydávaného.

Definitivní rozhodnutí o vydání Nikulina může zbrzdit hned několik okolností. Rusův právník namítá podjatost soudce Šemíka, čímž se bude muset zabývat Nejvyšší soud. Advokát také avizoval podání ústavní stížnosti kvůli údajnému porušení práva na obhajobu a na spravedlivý proces. Ministr Pelikán navíc může nechat přezkoumat rozhodnutí o přípustnosti vydání do USA Nejvyšším soudem. Do procesu může vstoupit i tvorba nové vlády, současný kabinet totiž podá ve středu demisi. Pelikán by měl sice ve vládě pokračovat, není ale jasné, zda právě na ministerstvu spravedlnosti.

Ministr v pátek novinářům řekl, že extradiční žádosti USA i Ruska prostuduje, až mu bude předložen spis. Upozornil na to, že vedle podání ústavní stížnosti by Nikulin mohl ještě zažádat o azyl, což může konečné rozhodnutí ještě více oddálit.

Nikulin tvrdí, že americká obvinění vycházejí pouze z tvrzení agentů FBI, kteří po něm prý výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání Nikulina do USA zabránila. O jeho extradici požádalo Rusko ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Soud se však přiklonil k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy