Praha – Hradní kancléř Vratislav Mynář, který před Vánoci koupil ve Strašnicích dvoupatrovou prvorepublikovou vilu za nápadně nízkou cenu 5,5 milionu korun, by mohl pozvat novináře na prohlídku interiéru památkově chráněného domu. A dokázat tak svá tvrzení, že nemovitost je v havarijním stavu a bude potřeba její kompletní oprava.
Deníku Aktuálně.cz to řekl vlivný pražský advokát Vít Široký, od kterého Mynář vilu nedávno koupil. "Domluvte se s panem Mynářem na prohlídce, ať na vlastní oči vidíte, že ten dům je uvnitř ruina," řekl Široký.
Mynář zatím na žádost o prohlídku nereagoval. Nezvedá telefon a neodepsal ani na SMS. V posledních dnech však několikrát ve vybraných médiích zopakoval, že cena odpovídá stavu domu a rozhodně není nízká.
Kancléř však zatím nevysvětlil několik zásadních věcí: například proč si vybral právě strašnickou vilu či jak se o ní dozvěděl. S předchozím majitelem, advokátem Širokým, se totiž prý před koupí domu neznal.
Nejasné je i to, proč Mynář uspěl s cenovou nabídkou právě ve výši 5,5 milionu, když realitní makléři odhadují domy ve stejné lokalitě minimálně na dvoj- až trojnásobek.
Jasno do těchto otázek zatím nevnesl ani Vít Široký, který vilu koupil začátkem roku 2013 od společnosti Harengil, firmy s virtuálním sídlem v kancelářském domě Pražačka na Žižkově.
"Nemám potřebu se k tomu obchodu vyjadřovat," řekl Široký. Tentokrát už mnohem přátelštějším tónem než v pondělí, kdy otázky Aktuálně.cz na realitní obchod odrážel velmi ostře (více ZDE).
Široký: Jsem rád, že jsem se domu zbavil
Advokát, který zastupoval mimo jiné i podnikatele Romana Janouška vězněného kvůli vážné dopravní nehodě, se přitom sám brání podezření, že vilu záměrně prodal levně. Například aby ušetřil na dani z převodu nemovitosti.
Široký takovou verzi odmítá. Dům koupil ještě levněji, než ho prodal Mynářovi. Jenže jen o 400 tisíc – za 5,1 milionu. A po zaplacení daně (necelých 300 tisíc korun) mu tedy zbylo jen okolo 100 tisíc. "Já jsem s tím obchodem spokojený. Neprodělal jsem ani závratně nevydělal," tvrdí Široký.
Prý se rád domu zbavil. Odmítl zároveň, že by ho před dvěma lety pořizoval pro některého ze svých klientů. "Kupoval jsem ho pro sebe, pro svou rodinu. Pak jsem ale zjistil, že oprava by stála až trojnásobek kupní ceny a na to jsem neměl peníze. Proto jsem se rozhodl prodat ho," podotkl právník.
Nevysvětlil už ale, proč si náklady na rekonstrukci nespočítal dopředu – než si dům koupil. A odmítl se vyjádřit i k tomu, zda si zjišťoval historii domu, který původně patřil Praze a ta ho v roce 2005 prodala za 8,25 milionu podnikateli Radku Luňákovi – muži s vazbami na šedou eminenci pražské politické scény Tomáše Hrdličku.
Luňák nechal dům šest let chátrat a pak jej vložil do firmy Harengil, od níž vilu odkoupil Široký. "Už bych se k tomu opravdu nerad detailněji vyjadřoval," dodal Vít Široký.
Minulost vily? A proč?
Minulost domu na dobré adrese si prý nezjišťoval ani kancléř Vratislav Mynář. "Myslíte, že je to u nemovitosti důležité? Já jsem ani nevěděl, kdo je pan doktor Široký, dokud jsem si to nepřečetl na nějakém serveru. Pana Luňáka neznám, pana Janouška neznám, nikdy jsem ho neviděl. Udělal jsem normální obchod," řekl Mynář v úterý v České televizi.
Při svých nákupech by přitom měl být zvlášť obezřetný. Už více než rok totiž usiluje o bezpečnostní prověrku, která mu coby kancléři prezidenta Miloše Zemana stále chybí. Mynář se tak nemůže účastnit jednání, kde se probírají tajné informace.
Národní bezpečnostní úřad zatím neukončil prověřování Mynářových majetkových poměrů. Kancléř tvrdí, že o nejnovějším obchodu úředníky informoval. Přesto mu podezřelý nákup může zisk prověrky výrazně zkomplikovat. Stejně jako další podezřelá realitní transakce, kterou Aktuálně.cz detailně popsalo předloni v listopadu. To si Mynář nevídaně levně pořídil měšťanský dům na Jánském vršku. Za dům v hodnotě 28 milionů zaplatil 12 milionů korun.
Na Hradě zatím Mynář zůstává. Prezident Zeman sice řekl, že by Mynář měl nákup vily vysvětlit, nechystá se však kancléře odvolat. Tedy alespoň oficiálně. Podle Hospodářských novin je Mynářův odchod jen otázkou času. Zeman nyní nechce přiznat personální chybu, v zákulisí už ovšem vrcholí boj o to, kdo Mynáře nahradí.
Ve hře jsou především protokolář a Zemanův oblíbenec Jindřich Forejt a šéf analytického odboru Radek Augustin. Není však vyloučeno, že Zeman vytáhne někoho třetího.